Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

55% pacjentów w Polsce skorzystałoby z lekarza AI

55% pacjentów w Polsce skorzystałoby z lekarza AI fotolia.pl

Podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do spraw sztucznej inteligencji i przejrzystości algorytmów, jaka miała miejsce w dniu 11 kwietnia br., zaprezentowane zostały wyniki badań dotyczące stosowania AI w medycynie, na grupie polskich pacjentów.

Sztuczną inteligencję (AI) wykorzystuje się obecnie w analityce danych medycznych co znacząco wpływa na skrócenie czasu diagnozy. W Polsce diagnostyka z pomocą AI odbywała się w przypadku badań przesiewowych raka skóry.

Z przytoczonych na wstępie artykułu badań na grupie polskich pacjentów wynika, że 55% z nich chętnie skorzystałoby z konsultanta zdrowia AI zamiast z wizyty u lekarza rodzinnego. Oznacza to po pierwsze, że Polacy są chętni, do zastąpienia lekarzy rodzinnych modelami opartymi na sztucznej inteligencji, które na podstawie wprowadzonych danych zdiagnozują pacjenta. Po drugie zaś, że może być to znacząca nadzieja na uzupełnienie luk kadrowych wśród lekarzy – w końcu w większości lekarze rodzinni nie zajmują się bardzo rozbudowaną diagnostyką, a w przypadku poważniejszych schorzeń, kierują pacjentów do innych lekarzy specjalistów.

Z tego samego badania wynika, że 90% badanych pacjentów popiera kampanie informacyjne z użyciem AI.
Przeprowadzono również badanie wśród lekarzy: 75%z nich jest zainteresowanych AI w zdrowiu (głównie w diagnostyce), 68% uważa, że AI zwiększy ich efektywność a 57% uważa że wykorzystanie z AI zmniejszy liczbę błędów diagnostycznych. Tutaj wyniki przedstawiają się równie ciekawie – wynika z nich, że lekarze w Polsce są raczej chętni i gotowi na stosowanie nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Co ciekawe, w 74% szpitali w Polsce AI jest już wykorzystywana przy diagnostyce radiologicznej.

Pt., 19 Kw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek