Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O realizacji Narodowego Programu Szczepień na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

O realizacji Narodowego Programu Szczepień na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego fotolia.pl

Podczas zdalnego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się 24 lutego br. istotnym punktem dyskusji była realizacja Narodowego Programu Szczepień.

Informację o przebiegu Narodowego Programu Szczepień przedstawił szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk. Według jego zapewnień, rząd stara się realizować szczepienia zgodnie z harmonogramem, mimo pojawiających się przeszkód - głównie opóźnień w dostawach. Program jest realizowany i rząd stara się, by takich sytuacji było jak najmniej. Aktualnie odbywają się szczepienia seniorów powyżej 70. roku życia. Według planu do 7 marca zaszczepiona ma zostać większość nauczycieli. W połowie marca ruszy szczepienie grupy 1b, czyli osób przewlekle chorych. Szczepionki dla nich są odkładane, a ich szczepienia rząd chciałby zrealizować w krótkim czasie. Kolejną grupą uprawnioną do zaszczepienia będzie grupa 1c, czyli służby mundurowe i osoby istotne z punktu widzenia funkcjonowania administracji (np. straże gminne). Szczepionka Astra Zeneca ma zostać dopuszczona do szczepienia dla osób do 70 roku życia. W drugiej połowie marca planowane jest szczepienie osób między 60 a 70 rokiem życia. Jak na razie rząd czeka na oficjalne rekomendacje w tej sprawie. Michał Dworczyk zapewnił też o otwarciu na wszelkie sugestie w sprawie realizacji szczepień. Swoje uwagi do powyższej wypowiedzi sformułował Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Wyraził chęć kontynuowania tradycji cotygodniowych spotkań w sprawie szczepień. Zwrócił uwagę na ciągły brak listy zespołów mobilnych. NFZ chwali się zakontraktowaniem stu takich punktów, ale nie wiadomo, gdzie one się znajdują. Z kolei wiedza ta jest niezbędna do zapewnienia transportu. Marek Wójcik pytał też o szczepienia dla nauczycieli od klasy czwartej wzwyż i o to jaka jest dostępność do punktów szczepień. Odniósł się także do możliwości szczepienia pracowników wsparcia dziennego. O ile sam pomysł i inicjatywa zasługują na pochwałę, tak wątpliwości budzą zapowiedziane terminy. 22 lutego samorządy otrzymały informację, że muszą do 24 lutego przedstawić informację o osobach, które pracują w tego typu placówkach ale też o tych, które działają na zlecenie lub na podstawie zezwolenia wójta i starosty. Rejestracji na szczepienia mogą dokonać tylko wójtowie i starostowie. Pojawia się tu problem z przetwarzaniem danych z podmiotów prowadzonych nie przez jst. Należy zadać pytanie, jak weryfikować te dane? Rodzi to duży problem z weryfikacją pracowników. Zgłosił propozycję, by wydłużyć czas na zgłaszanie chętnych. Marek Wójcik zwrócił też uwagę na ciągłe wątpliwości co do adekwatności przekazywanych kwot faktycznych kosztów transportu na szczepienia. Nie ma także wyjaśnień co do tego, jakie dokumenty trzeba zbierać do celów dowodowych przy rozliczaniu transportu. Poprosił o przekazanie takiej informacji. Podczas tego samego posiedzenia Komisji Wspólnej, padło zapewnienie o przedłużeniu terminu na zgłaszanie chętnych na szczepienie pracowników placówek wsparcia dziennego.

Do pytań o punkty mobilne odniosła się minister Anna Goławska. Zapewniła, że punkty są wyznaczone, a ich lista jest dostępna na stronie. Co więcej, NFZ miał wysłać listy bezpośrednio. Według przekazanych przez nią informacji zespoły wyjazdowe zaczęły funkcjonować, a do 7 marca rząd planuje zakończenie szczepienia nauczycieli.

Strona samorządowa zgłosiła, iż nie otrzymała list od Narodowego Funduszu Zdrowia.

Odniesiono się też do kwestii organu, który zgłasza chętnych pracowników placówek wsparcia dziennego do szczepień – do tej pory, bez względu na to czy chodziło o DPS-y prowadzone przez samorządy, czy też inne podmioty, zgłaszającym pracowników czy osoby współpracujące był kierujący tą placówką. Nie jest zatem zrozumiałe, dlaczego w przypadku placówek wsparcia dziennego to zobowiązanie jest przesunięte na prezydenta, burmistrza, wójta czy starostę. Padła propozycja, by powrócić do zgłaszania przez kierowników placówek.

Padła również informacja o wysłaniu przez wojewodę pomorskiego do jst informacji o rozliczaniu szczepień. Znajduje się w niej również nakaz i oczekiwanie, by do 10 marca przygotować katalog osób, które będą dowożone w II kwartale. JST nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie to wyglądało w kolejnym kwartale. Przewodniczący Szefernaker zobowiązał się do wyjaśnienia sytuacji.

Pt., 26 Lt. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska