Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Reymont. Interwencje” - rusza nowy program dotacyjny

„Reymont. Interwencje” - rusza nowy program dotacyjny fot.canva

Nowy program dotacyjny „Reymont. Interwencje” ma za zadanie wsparcie projektów upamiętniających twórczość Władysława Reymonta, jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich. W roku 2024 przypada setna rocznica otrzymania przez pisarza Nagrody Nobla za powieść „Chłopi”, a w 2025 roku – setna rocznica jego śmierci. Operatorem programu jest Narodowe Centrum Kultury.

Na realizację projektów będzie można uzyskać dofinansowanie w wysokości od 10 tys. do 75 tys. zł. Zachęcamy do składania wniosków dotyczących przedsięwzięć artystycznych, edukacyjnych, naukowych lub związanych z animacją kultury. Można je składać do 12 listopada br.

- Chcemy wesprzeć przedsięwzięcia, które przyczynią się do upamiętnienia twórczości Władysława Reymonta, ale również do osadzenia jej we współczesnych kontekstach promowania wrażliwości społecznej i różnorodności. Zależy nam na działaniach lokalnych i angażujących społeczność i temu właśnie służy specjalnie przygotowany przez Narodowe Centrum Kultury program dotacyjny „Reymont. Interwencje” – zaznaczyła Bożena Żelazowska, sekretarz stanu w MKiDN. – Twórczość Reymonta ma ogromny wpływ na współczesną kulturę. Świadczy o tym m.in. ogromny sukces frekwencyjny ubiegłorocznego polskiego kandydata do Oskara – filmu „Chłopi” w reż. Doroty Kobieli i Hugh Wehlmana, jak i popularność muzyki do filmu autorstwa Łukasza Rostkowskiego, L.U.C.a. W ciągu najbliższych miesięcy planujemy szereg wydarzeń artystycznych i konferencji związanych z Reymontem – dodała.

Jakie zadania będą objęte wsparciem?

  • organizację wydarzeń lub widowisk artystycznych - koncertów, spektakli, wystaw, happeningów, którym towarzyszyć mogą działania edukacyjno-animacyjne;
  • realizację zadań edukacyjno-kulturalnych, obejmujących działania animacyjne włączające społeczność lokalną (np. warsztaty);
  • realizację zadania edukacyjnego lub naukowego (np. panel, konferencja, podcast).

Wnioskodawcy mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości od 10 000 do 75 000 zł. Zgłoszone projekty powinny zostać zrealizowane w okresie od 1 stycznia do 30 września 2025 roku.

Uprawnione do składania wniosków w programie są:

  • samorządowe instytucje kultury (z wyłączeniem instytucji współprowadzonych);
  • organizacje pozarządowe;
  • koła gospodyń wiejskich (wpisane do Krajowego Rejestru KGW);
  • kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie nck.pl.

Źródło: MKiDN

Czw., 10 Prn. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska