Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

NFZ zapłaci za nadwykonania z 2019 r.

NFZ zapłaci za nadwykonania z 2019 r. fotolia.pl

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że w 100 procentach zapłaci placówkom medycznym za pacjentów przyjętych w 2019 r. ponad limit. Ponad 625 milionów złotych otrzymają placówki za świadczenia udzielone w przychodniach specjalistycznych i szpitalach, m.in: za badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego oraz programy lekowe.

NFZ rozlicza świadczenia wykonane w 2019 r. – To niezwykle istotna decyzja dla naszych placówek ochrony zdrowia. Sfinansujemy nadwykonania, które powstały, z uwagi na fakt, że realizowanych świadczeń mieliśmy więcej niż przyjęty w umowie z jednostkami pułap – wyjaśnia Adam Niedzielski, prezes NFZ. - W czterech, priorytetowych zakresach, nadwykonania będą finansowane w pełni, czyli w 100 procentach, bez żadnej redukcji ceny. Chodzi o świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, operacje endoprotezoplastyki, programy lekowe oraz świadczenia w zakresie chemioterapii.

W sumie na pokrycie kosztów nadwykonań za 2019 rok w priorytetowych zakresach, NFZ wyda ponad 625 mln zł z czego blisko 260 mln zł będzie przekazane za pacjentów przyjętych ponad limit w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. W tym np.: ponad 46 mln zł otrzymają pracownie wykonujące badania rezonansu magnetycznego, a 16 mln zł – tomografii komputerowej. Oba badania od kwietnia 2019 roku są świadczeniami nielimitowanymi.

Ponad 74 mln zł Fundusz zapłaci za nadwykonania w zakresie operacji wszczepienia endoprotezoplastyki stawu kolanowego lub biodrowego. Z kolei za nadwykonania w zakresie programów lekowych NFZ zapłaci 253 mln zł, a w chemioterapii – ponad 37,5 mln zł.

W przypadku pozostałych świadczeń nadwykonania za 2019 r. będą sfinansowane przez NFZ na podobnych zasadach jak za 2018 r.

Źródło: NFZ

Czw., 6 Lt. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska