Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ministerstwo o reformie zdrowia

Ministerstwo o reformie zdrowia fotolia.pl

Projektowane rozwiązania zakładają stopniowe zwiększanie publicznych środków na służbę zdrowia poczynając od roku 2018 do poziomu 6 % PKB z roku poprzedniego w roku 2025. To fragment pisma resortu zdrowia, będącego odpowiedzią na stanowisko Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich w sprawie systemu ochrony zdrowia z 6 marca br.

Przypomnijmy, że Zgromadzenie Ogólne we wspomnianym stanowisku wnosiło o pilne przedstawienie założeń do projektu ustawy o Narodowej Służbie Zdrowia, które będą zawierać konkretne rozwiązania w zakresie finansowania systemu ochrony zdrowia gwarantujące podmiotom leczniczym adekwatne do potrzeb i odpowiedzialności jaka spoczywa na tych podmiotach. Pisaliśmy o tym tutaj.

W odpowiedzi z 22 maja br., Katarzyna Głowala, wiceminister zdrowia informuje, że obecnie w Ministerstwie Zdrowia kończą się prace dotyczące uporządkowania struktury organizacyjnej systemu ochrony zdrowia. Jak podaje wiceminister, uwzględniają one przejście z istniejącego z Polsce od 1999 r. systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego do prostej realizacji konstytucyjnej zasady nakładającej na władze publiczne obowiązek powszechnego zabezpieczenia zdrowotnego.

- Z jednej strony zapewni to powszechny dostęp do służby zdrowia wszystkim legalnym rezydentom Rzeczpospolitej Polskiej będącym w potrzebie, a z drugiej doprowadzi do bardziej efektywnego wydatkowania środków publicznych – jako jednej z podstawowych kwestii podlegających ocenie w kontekście konstytucyjnych gwarancji prawa do ochrony zdrowia – wynika z pisma.

- Obecnie w Polsce nie wszystkie osoby mają prawo do świadczeń. W związku z tym, podstawowym celem reformy jest przede wszystkim pełna realizacja norm konstytucyjnych, które zobowiązują władze publiczne do zapewnienia obywatelom, niezależnie od sytuacji materialnej, równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – czytamy dalej.

Zgodnie z wyjaśnieniami przedstawicielki resortu zdrowia, zmiana ma zostać dokonana przez odejście od obecnego systemu określania uprawnień do świadczeń opartego o zgłoszenie do systemu obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego na rzecz systemu, w którym prawo do świadczeń zdrowotnych zostanie zagwarantowane wszystkim osobom mającym stałe miejsce zamieszkania na terytorium RP oraz posiadającym legalne zatrudnienie na terytorium Polski. Będzie to tzw. system rezydencki. To z kolei uzasadnia likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia. Powołana natomiast zostanie nowa forma sektora finansów publicznych – Fundusz Zdrowie. Będzie to państwowy fundusz celowy.

Ponadto z pisma wynika, że projektowane rozwiązania zakładają stopniowe zwiększanie publicznych środków na służbę zdrowia poczynając od roku 2018 do poziomu 6 % PKB z roku poprzedniego w roku 2025. Resort podaje przy tym, że w ciągu ostatnich lat w ogóle nie było żadnego wzrostu względem PKB, a nawet były lata kiedy był spadek tego wskaźnika. Dlatego rząd planuje systematyczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia, jako odsetek PKB od 2018 do 2025 r., co ma przełożyć się na szanse pacjentów i na kondycję placówek opieki zdrowotnej, na wynagrodzenia w służbie zdrowia. Zapewni to też finansowanie profilaktyki zdrowotnej.

Niedz., 4 Czrw. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska