Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z myślą o zdrowiu mieszkańców

Z myślą o zdrowiu mieszkańców .

Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich postuluje o pilne przedstawienie założeń do projektu ustawy o Narodowej Służbie Zdrowia, które będą zawierać konkretne rozwiązania w zakresie finansowania systemu ochrony zdrowia gwarantujące podmiotom leczniczym adekwatne do potrzeb i odpowiedzialności jaka spoczywa na tych podmiotach.

Apel przedstawiciele powiatów zawarli w stanowisku w sprawie systemu ochrony zdrowia podjętym 6 marca br. w Częstochowie.

Jak przypominają, stworzenie modelu szpitala powiatowego oraz określenie jego roli w zapewnieniu dostępności i kompleksowości świadczeń opieki zdrowotnej dla mieszkańców, przy zapewnieniu adekwatnego poziomu finansowania zadań to nadal jedynie prośba ZPP.

- Tworzona obecnie tzw. sieć szpitali częściowo stanowi odpowiedź na zgłaszane przez nas wnioski legislacyjne. Jednocześnie nie możemy nie zauważyć braku kompleksowego podejścia oraz koordynacji w czasie wejścia w życie planowanych zmian w ochronie zdrowia – czytamy w stanowisku.

Samorządowcy zwracają uwagę, na ciągle niewykorzystany potencjał służy zdrowia. Fakt ten potwierdza Najwyższa Izba Kontroli w raporcie o wynikach kontroli „Realizacja zadań Narodowego Funduszu Zdrowia w 2015 roku”. Wynika z niego, że dostęp pacjentów do świadczeń szpitalnych jest ograniczony pomimo, że blisko 90 proc. szpitali zadeklarowało, że mogłaby wykonywać więcej zabiegów bez zwiększania zatrudnienia i zakupu dodatkowego sprzętu, a zawarte kontrakty mogłyby być wyższe o około 18%.

Tymczasem proponowany w nowym systemie kontraktowania sposób ustalania ryczałtu dla podmiotów leczniczych w pierwszym okresie rozliczeniowym odwołuje się do danych o świadczeniach udzielonych i sprawozdanych za rok 2015. Budzi to obawy, że ubocznym skutkiem wprowadzenia sieci szpitali będzie obciążenie budżetów powiatów znaczną częścią kosztów zaspokajania potrzeb zdrowotnych obywateli.

Zdaniem ZPP jest to tym bardziej niepokojące, że równocześnie toczą się prace zwiększające koszty świadczenia usług medycznych. Najlepszym tego przykładem jest procedowany obecnie projekt ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, w który założono obowiązek wypłaty pierwszych podwyżek począwszy od 1 lipca 2017 roku.

- Nie kwestionujemy zasadności podnoszenia poziomu wynagrodzeń dla pracowników medycznych, niemniej jednak zmiany takie powinny zostać poprzedzone analizą możliwości finansowych podmiotów leczniczych oraz znaczącym wzrostem nakładów finansowych na publiczną służbę zdrowia. Tymczasem z zapowiedzi resortu zdrowia wynika, że ustawa o Narodowej Służbie Zdrowia, która zakłada również zmiany w zakresie finansowania ochrony zdrowia, wejdzie w życie najwcześniej 1 stycznia 2018 roku. W okresie przejściowym deficyt środków na funkcjonowanie systemu będzie musiał być pokryty z budżetu jednostek samorządu; jednocześnie nie jest pewne, że docelowy model to zmieni, skoro – zgodnie z deklaracjami ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła – dokonywane zmiany mają być neutralne, również finansowo, dla pacjentów – wynika ze stanowiska.

Dlatego starostowie postulują o pilne przedstawienie założeń do projektu ustawy o Narodowej Służbie Zdrowia, zawierających konkretne i rozwiązania w zakresie finansowania.

Niedz., 12 Mrz. 2017 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska