Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy wystarczy środków na realizację pomysłów ministra zdrowia

Czy wystarczy środków na realizację pomysłów ministra zdrowia fotolia.pl

Mija rok od objęcia przez Konstantego Radziwiłła stanowiska ministra zdrowia. W tym czasie zostało podjętych szereg działań w obszarze ochrony zdrowia. Jak je oceniać? Swój komentarz wystawił Business Center Club.

Za swój sukces minister zdrowia uznał: program bezpłatnych leków dla seniorów, dekomercjalizację szpitali, zwiększenie dostępności leków, powszechny dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), kształcenie nowych kadr. Można o tym przeczytać w komunikacie prasowym resortu, który jest dostępny TUTAJ.

W ocenie Business Center Club wiele propozycji ministra ma nawet merytoryczne uzasadnienie i kierunkowo są słuszne. Niepokoi jednak to, czy wystarczy środków na ich realizację?

- Wzrost nakładów na ochronę zdrowia jest konieczny i dobrze, że stanowi element proponowanych zmian. Tempo wzrostu nakładów jest jednak zbyt wolne. Pułap 6% PKB osiągniemy dopiero w 2025 r. Obecny poziom finansowania ochrony zdrowia zagraża bezpieczeństwu obywateli – czytamy w komentarzu.

BCC negatywnie odnosi się do dekomercjalizacji szpitali. Z komentarza wynika, że: Błędem jest przerzucenie obowiązku pokrywania strat finansowych zakładów opieki zdrowotnej na jednostki samorządu terytorialnego (JST) bez zagwarantowania wsparcia z budżetu państwa. W perspektywie może doprowadzić do sytuacji ,że biedniejsze JST zmuszone będą podejmować radykalne decyzje likwidacji części placówek. Dekomercjalizacja szpitali to niewątpliwie krok w tył i jest związana z proponowaną zmianą ich finansowania i utworzeniem sieci szpitali.

Pozytywnie, jako poważny projekt systemowy zasługujący na wsparcie oceniony został projekt ustawy o poz. - Uregulowanie funkcjonowania POZ w jednej ustawie w miejsce dotychczasowych regulacji zawartych w kilku aktach prawnych o zróżnicowanej randze . Jest zasadne. Jednakże ustawowo należałoby określić warunki finansowego wsparcia realizacji rozwoju i doskonalenia zawodowego kadry POZ, w szczególności w zakresie opieki geriatrycznej. Temat opieki nad pacjentem geriatrycznym został potraktowany marginalnie. Powszechna krytyka projektu ustawy o POZ przez pacjentów, lekarzy specjalistów a nawet przez lekarzy rodzinnych w zasadzie wyklucza możliwość realizacji tego projektu w obecnym kształcie – wynika z komentarza.

BCC pod znakiem zapytania stawia sens likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Zapowiadana likwidacja NFZ nie ma większego znaczenia i może być ruchem pozornym. - Dotychczasową centralę NFZ zastąpi Urząd Zdrowia Publicznego, odziały wojewódzkie NFZ staną się automatycznie Wojewódzkimi Urzędami Zdrowia z podwójną podległością wobec wojewody i Ministra Zdrowia – podsumowuje BCC.

Z pełnym komentarzem można zapoznać się tutaj.

Pt., 25 Lst. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska