Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Programy polityki zdrowotnej (cz. 10)

Programy polityki zdrowotnej (cz. 10) fotolia.pl

Kolejnym z kryteriów oceny projektów programu polityki zdrowotnej jest skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo. Wśród projektów programów ocenianych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w 2015 r. negatywna ocena stosunkowo często uzasadniona była zastosowaniem sposobów interwencji o niepotwierdzonej skuteczności, lub której skuteczność kliniczna jest zagadnieniem kontrowersyjnym.

Przykład:

W Opinia Prezesa AOTMiT nr 88/2015 z 20 kwietnia 2015 r. wskazano jako kontrowersyjne przeprowadzanie badań przesiewowych w wykrywaniu raka jajnika. Szerzej pisaliśmy o tej opinii w poprzedniej części naszego cyklu poświęconej efektywności klinicznej i ekonomicznej. Jedna z gmin zamierzała realizować program profilaktyki przerostu prostaty. W negatywnej opinii do projektu programu wskazano, że „większość badań naukowych i rekomendacji międzynarodowych wskazuje, że rola badań przesiewowych w zmniejszeniu umieralności związanej z rakiem gruczołu krokowego jest niejednoznaczna, a ogólne szkody związane ze skriningiem w kierunku raka gruczołu krokowego obejmujące wysoki odsetek wyników fałszywie dodatnich, wysoką nadrozpoznawalność, działania niepożądane związane ze stosowanymi metodami i niepotrzebne leczenie, mogą przewyższać związane z tym korzyści” (Opinia nr 37/2015 z 18 lutego 2015 r.). W Opinii Prezesa AOTMiT nr 60/2015 z 12 marca 2015 r. do projektu programu dotyczącemu diagnostyki chorób nowotworowych płuc wskazano, że „ani spirometria ani RTG piersi nie są powszechnie uznanymi metodami przesiewowymi osób bezobjawowych”. 

W niektórych przypadkach Agencja kwestionuje nie tyle zasadności podejmowania danej interwencji ale szczegóły dotyczące wdrożenia programu a mające bezpośrednie znaczenia dla jego skuteczności.

Przykład:

W jednym z projektów programu wskazano, że program szczepień będzie realizowany od września do grudnia. Przy ocenie projektu zwrócono jednak uwagę, że u osób należących do grup zwiększonego ryzyka powikłań pogrypowych, a więc u tych, u których istnieją medyczne wskazania do uodpornienia przeciw grypie, szczepionkę należy podać w okresie od września do połowy listopada (Opinia Prezesa AOTMiT nr 52/2015 z 12 marca 2015 r.).

Czw., 28 Kw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel