Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

25 kwietnia Międzynarodowym Dniem Świadomości Zagrożenia Hałasem

25 kwietnia Międzynarodowym Dniem Świadomości Zagrożenia Hałasem fotolia.pl

25 kwietnia kolejny raz obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Jest to inicjatywa organizowana w celu podnoszenia świadomości wpływu hałasu na nasze zdrowie.

Święto to zapoczątkowane zostało w roku 1995 przez Ligę Niedosłyszących. W Polsce dzień ten wpisany został do kalendarza jako święto w 2000 r. z inicjatywy Towarzystwa Higieny Akustycznej w celu propagowania wiedzy na temat powszechnej obecności hałasu w środowisku człowieka i jego szkodliwego wpływu na zdrowie oraz sposobów jego zmniejszania.

Hałas jest drugim co do szkodliwości czynnikiem stresogennym w Europie
Hałas, powodowany głównie przez ruch transportowy (komunikacja samochodowa, kolejowa i samolotowa), działalność przemysłową oraz aktywność związaną z rekreacją, jest powszechnie występującym zanieczyszczeniem środowiska, będących jednym z poważniejszych problemów obniżających jakość życia w Europie. Dane zawarte w sprawozdaniu Światowej Organizacji Zdrowia „Obciążenie chorobami z powodu hałasu w środowisku” wskazują, że hałas jest drugim co do szkodliwości czynnikiem stresogennym w Europie. 80 milionów europejczyków jest codziennie narażonych na hałas przekraczający 65 dB, co stanowi ok. 20 % całej populacji, co jest niedopuszczalne z uwagi na fakt, że według przepisów UE dopuszczalny poziom hałasu na terenie zabudowanym w porze dziennej wynosi 60 dB (od 6.00 do 22.00), a w porze nocnej - 50 dB. Koszty gospodarcze i społeczne związane z chorobami oraz przedwczesnymi zgonami wynikającymi z hałasu emitowanego przez ruch uliczny, drogowy i kolejowy w całej UE oszacowane zostały na kwotę 40 mld euro rocznie.

Hałas niszczy zdrowie
Hałas wpływa destrukcyjnie na system nerwowy oraz immunologiczny, powodując rozdrażnienie, nadpobudliwość, apatię, agresję, uczucie zmęczenia, zaburzenia snu, brak koncentracji, zanik funkcji poznawczych uczniów oraz obniżenie wydajności w pracy. U osób długotrwale na niego narażonych wywołuje choroby układu krążenia (zawały serca, zaburzenia akcji serca i zmiany ciśnienia krwi) oraz przedwczesne starzenie się. Typowym przykładem niekorzystnego wpływu hałasu przemysłowego na zdrowie pracowników są uszkodzenia słuchu, szczególnie u osób zatrudnionych przez dłuższy okres czasu w przemyśle górniczym, hutniczym i maszynowym oraz w transporcie. Informacje pochodzące z Centralnego Rejestru Chorób Zawodowych dowodzą, że zmiany patologiczne ucha wewnętrznego to obecnie ok. 20 % wszystkich wykrywanych przypadków chorób zawodowych. Negatywny wpływ hałasu uwidacznia się również w wymiarze społecznym, zaburzając proces komunikacji, utrudniając odbiór sygnałów optycznych oraz wywołując lokalne napięcia i kłótnie.

Hałas negatywnie wpływa na środowisko przyrodnicze
Hałas i wibracje pogarszają jakość środowiska przyrodniczego, zakłócając jego naturalna wartość, jaką jest cisza. Obniżają jakość i przydatność terenów rekreacyjnych i leczniczych, zmieniają zachowania ptaków i innych zwierząt, co skutkuje np. zmianą siedlisk czy zmniejszaniem liczby składanych jaj. Przynoszą również ujemne skutki gospodarcze, jak np. utrudnienia w eksporcie wyrobów nie spełniających światowych wymagań ochrony przed hałasem i wibracjami.

Działania na rzecz redukcji hałasu
Liczbę źródeł hałasu w naszym otoczeniu możemy skutecznie obniżać. Jeśli chodzi o działania globalne często brakuje funduszy na pewne modyfikacje, w związku z czym pojawiają się zaniedbania.

Redukcję hałasu można osiągnąć poprzez:

  • poprawienie stanu nawierzchni dróg, stanu torów kolejowych i tramwajowych, a także ich układu i rozmieszczenia,
  • budowanie dróg i innych linii komunikacyjnych np. w tunelach, a także stosowanie ekranów dźwiękochłonnych przy drogach,
  • zmodernizowanie konstrukcji pojazdów mechanicznych,
  • wyposażenie pojazdów w izolacje akustyczne, tłumiki,
  • ograniczenie ruchu pojazdów (wybieranie transportu miejskiego zamiast samochodu),
  • wykorzystywanie do budowy materiałów chroniących przed hałasem,
  • wyposażenie konstrukcji urządzeń i maszyn w obudowy dźwiękoszczelne,
  • stosowanie stoperów i słuchawek ochronnych przez pracujących w hałasie,
  • ściszanie głośności w TV, radio itp.,
  • unikanie słuchania muzyki przez słuchawki,
  • unikanie przebywania w miejscach, gdzie natężenie hałasu jest wysokie,
  • spokojne mówienie, bez pokrzykiwania i głośnych kłótni.

Źródło: gdos.gov.pl oraz ekologia.pl

Czw., 21 Kw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa