W dotychczasowym stanie prawnym decyzję o merytorycznej zawartości rocznego sprawozdania z działalności NFZ podejmował jego Prezes. Jako że doprowadziło to do nieporównywalności sprawozdań z poszczególnych lat ustawodawca wprowadził rozwiązanie, w którym rozporządzenie ministra właściwego do spraw zdrowia tą zawartość określa. Do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego właśnie trafił projekt tego rozporządzenia.
Zgodnie z jego treścią roczne sprawozdanie z działalności Funduszu musi zawierać co najmniej:
1) informacje o zakresach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych przez Fundusz;
2) opis realizacji zadań określonych przez ustawę przez centralę Funduszu oraz oddziały wojewódzkie Funduszu;
3) ocenę dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej;
4) opis organizacji Funduszu;
5) informacje dotyczące głównej tematyki skarg, zażaleń i kontroli dotyczących Funduszu;
6) informacje dotyczące głównej tematyki, zażaleń i kontroli dotyczących świadczeniodawców.
Projekt rozporządzenia szczegółowo określa zakres poszczególnych części, np. w obszarze oceny dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej sprawozdanie musi zawierać dane o:
1) liczbie osób oczekujących, czasie oczekiwania wyrażonym medianą oraz trzecim kwartylem średniego czasu oczekiwania oraz liczbie osób skreślonych z listy oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej, z powodu wykonania świadczenia opieki zdrowotnej, z uwzględnieniem informacji dotyczącej przyczyn ograniczonej dostępności oraz analizy zmian zachodzących w czasie oczekiwania;
2) geograficznej dostępności świadczeń opieki zdrowotnej według województw – w podziale na poszczególne zakresy tych świadczeń;
3) świadczeniach opieki zdrowotnej, w odniesieniu do których nie zawarto umów w liczbie gwarantującej planowane zabezpieczenie świadczeń opieki zdrowotnej wraz ze wskazaniem przyczyn ograniczonej dostępności.
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie rocznych i okresowych sprawozdań z działalności Narodowego Funduszu Zdrowia oraz informacji przekazywanych ministrowi właściwemu do spraw zdrowia oraz wojewodom i marszałkom województw został skierowany do rozpatrzenia przez Zespół ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej.