Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W jakiej formie pielęgniarki mają przekazywać raporty?

W jakiej formie pielęgniarki mają przekazywać raporty? fotolia.pl

Problem braku przepisów, określających formę przekazywania raportów pielęgniarskich przedstawił Rzecznik Praw Obywatelskich w wystąpieniu do Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Jak wskazał Rzecznik postulat uregulowania formy przekazywania raportów, dopuszczającej potrzebę przyjęcia zarówno formy pisemnej, jak i ustnej raportu pielęgniarskiego od dawna jest konsekwentnie przedstawiany przez samorząd pielęgniarek i położnych.

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych wielokrotnie podkreślała, że przekazanie raportu pielęgniarskiego wymaga od pielęgniarki pozostania w pracy przez ok. 20-30 minut po zakończeniu dyżuru. Za powstałe w ten sposób w ciągu całego okresu rozliczeniowego nadgodziny pracodawcy odmawiają udzielania czasu wolnego lub wypłaty wynagrodzenia wskazując, że wystarczające byłoby przekazywanie raportu pielęgniarskiego w formie pisemnej, a nie jak to ma miejsce w powszechnej praktyce - zarówno w formie pisemnej i ustnej.

W opinii RPO przedstawiony problem nie powinien być sprowadzany tylko do aspektów czasu pracy i pracy w godzinach nadliczbowych pielęgniarki, lecz przede wszystkim powinien podlegać ocenie ze względu na dobro i bezpieczeństwo pacjentów.

Mając właśnie na względzie powyższe wartości, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych i Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa uznali że przekazywanie raportów pielęgniarskich wyłącznie w formie pisemnej jest niewystarczające.

Z tego względu Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Pana Ministra z uprzejma prośbą o przeanalizowanie przedstawionego problemu i przedłożenie stanowiska w tej sprawie.

Źródło: www.rpo.gov.pl  

Pt., 11 Mrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka