Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Do solarium z dowodem osobistym

Do solarium z dowodem osobistym fotolia.pl

Minister Zdrowia  zapowiedział wprowadzenie zakazu korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie jeszcze w tej kadencji Sejmu.

Deklaracja prof. Mariana Zembali padła 3 sierpnia br. podczas spotkania z Rzecznikiem Praw Dziecka. Jak informuje Biuro Rzecznika Praw Dziecka, Minister Zdrowia obiecał też, że złoży zlecenie do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji o zmianę wyceny świadczeń pediatrycznych oraz ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży.

Spotkanie prof. Mariana Zembali z Markiem Michalakiem to kontynuacja wspólnych działań mających na celu uszczelnienie systemu opieki zdrowotnej najmłodszych. Tym razem uczestniczyli w nim także przedstawiciele AOTMiT: prezes Wojciech Matusewicz oraz dyrektor Wydziału Taryfikacji Gabriela Sujkowska, a także prof. Teresa Jackowska, Konsultant Krajowy w dziedzinie pediatrii, Społeczny Doradca RPD.

Psychiatria na finiszu

- Do końca sierpnia zakończymy szacowanie świadczeń psychiatrycznych, w tym procedur dla dzieci i młodzieży. Już teraz możemy powiedzieć, że średnie niedoszacowanie procedur wynosi ok. 20 proc. – poinformował Wojciech Matusewicz.

- To dobra informacja. Psychiatrią nie zajmował się nikt od lat. Efekt? Brakuje specjalistów psychiatrii dziecięcej, świadczenia są niedofinansowane, czas oczekiwania na leczenie szpitalne jest długi, a umieszczanie w jednym oddziale dzieci z krańcowo odmiennymi rozpoznaniami - absurdalne - mówi Marek Michalak.

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że podobną pracę należy jak najszybciej wykonać dla procedur ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży oraz leczenia pediatrycznego. W przypadku stomatologii i pediatrii zlecenie do AOTMiT ma wyjść z Ministerstwa Zdrowia w ciągu najbliższych tygodni, ale to dopiero początek drogi.

- Agencja będzie musiała ogłosić postępowanie i zawrzeć umowy z podmiotami, które zapewniają najwyższą jakość i kompletność przekazywanych danych i które zostały wyłonione w postępowaniu ogłoszonym przez Agencję. Bez tych informacji nie będzie można przeprowadzić wiarygodnej analizy. Współpraca z Agencją jest dobrowolna, jednak istotne jest pozyskanie jak największej ilości danych od jak największej liczby świadczeniodawców, co jest gwarantem rzetelnie przeprowadzonych analiz – podała Gabriela Sujkowska, dyrektor Wydziału Taryfikacji AOTMiT.

Zazwyczaj AOTMiT potrzebuje danych od 10 proc. świadczeniodawców, ale w przypadku stomatologii ten wskaźnik prawdopodobnie będzie obniżony.

Jeszcze nie wiadomo, czy podobną drogę uda się przebrnąć jeszcze w 2015 r. pediatrii. – Problemem naszej dziedziny są m.in. wypłata nadwykonań oraz rozliczanie procedur pediatrycznych. Wycena świadczeń różni się na oddziałach, choć znajdują się w jednej placówce – tłumaczy prof. Teresa Jackowska.

Ministerstwo Zdrowia dostrzega problem, ale w pierwszej kolejności chce zająć się problemem odmów przyjęć dzieci do szpitali. Resort chce m.in., aby odmowa przyjęcia była konsultowana z dyrektorem lub zastępcą szpitala. W planach jest powołanie zespołu pediatrycznego przy Narodowym Funduszu Zdrowia.

Sztuczne lampy dla dorosłych

Prof. Marian Zembala poinformował natomiast, że MZ poprze poselski projekt ustawy zakazującej korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie. W ostatnich latach wielokrotnie o takie uregulowania zabiegał Rzecznik Praw Dziecka.

- Badania naukowe dowodzą, że dawki promieniowania UV otrzymane w ciągu całego życia kumulują się, zatem korzystanie z solarium w młodym wieku jest szczególnie niebezpieczne. Potwierdzają to m.in. eksperci Światowej Organizacji Zdrowia WHO. Racjonalne wydaje się zatem wprowadzenie bezwarunkowego zakazu korzystania z solariów przez dzieci – uważa Marek Michalak.

Dziecko najważniejsze

Biuro Rzecznika Praw dziecka przypomina też, że w wyniku wcześniejszych działań prof. Mariana Zembali i Marka Michalaka szczególną uwagę zwrócono na działania uszczelniające monitorowanie losów dziecka od momentu urodzenia. Efektów pracy można spodziewać się w najbliższym czasie.

Wkrótce szpital, w którym urodziło się dziecko, będzie zobowiązany do przekazywania informacji o tym fakcie do placówki sprawującej podstawową opiekę zdrowotną nad matką. Coraz bliższe jest także wdrożenie standardów w profilaktycznej opiece zdrowotnej nad dziećmi w wieku od 0 do 5 lat, dzięki czemu każde dziecko do wieku szkolnego będzie badane raz w roku. Trzecim elementem uszczelniania monitorowania losów dziecka jest określenie książeczki zdrowia dziecka jako rodzaju obowiązkowej dokumentacji medycznej. Nowelizację ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta podpisał już Prezydent RP Bronisław Komorowski.

MZ obiecało także, że wkrótce wprowadzone zostaną w życie przepisy zakazujące sprzedaży elektronicznych papierosów dzieciom, ale także ich wszelkiej reklamy także internetowej. O podjęcie prac w tym zakresie Rzecznik Praw Dziecka zabiegał od ubiegłego roku.

Źródło: www.brpd.gov.pl

Czw., 6 Sp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska