Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany sposobu kontraktowania świadczeń zdrowotnych w rodzaju ratownictwo medyczne

Zmiany sposobu kontraktowania świadczeń zdrowotnych w rodzaju ratownictwo medyczne fotolia.pl

Polska Rada Ratowników Medycznych wraz z 15 organizacjami członkowskimi podczas wspólnego spotkania w Sejmie w dniu 18 kwietnia br. zorganizowanego z inicjatywy Wiceprzewodniczacej Sejmowej Komisji Zdrowia Pani Poseł Haliny Szymaniec-Raczyńskiej podjęła stanowisko w sprawie koniecznych zmian sposobu kontraktowania świadczeń zdrowotnych w rodzaju ratownictwo medyczne.

Zdaniem zgromadzonych organizacji komisje konkursowe poszczególnych oddziałów wojewódzkich NFZ podczas przeprowadzania konkursów ofert korzystały z art. 142 ust. 5 ppkt 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który umożliwia wybór oferty, która przedstawia najkorzystniejszy bilans ceny w odniesieniu do przedmiotu zamówienia w związku ze spełnianiem przez podmioty przystępujące do konkursu ofert warunków wymaganych oraz warunków dodatkowo ocenianych od świadczeniodawców.

Tego typu postępowanie prowadzi do wyboru podmiotów, które zaproponowały najniższą cenę, niższą niż wartość punktowa w postępowaniu, wielokrotnie poniżej minimum określonego przez wojewodę. Zdaniem zgromadzonych organizacji, prowadzi to w dalszej kolejności do prywatyzacji usług zdrowotnych ratownictwa medycznego, obniżenia poziomu jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych oraz niewykorzystania pełnych środków przeznaczonych na funkcjonowanie systemu Państwowe Ratownicto Medyczne.

W związku z tą sytuacją organizację zaapelowały do Władz Państwowych, Samorzadowych oraz Parlamentarnych o dyskusję i podjęcie dzialań prowadzących do zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli.

W przyjętym stanowisku czytamy: "System Państwowe Ratownictwo Medyczne obok Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej to jeden z elementów zapewniających bezpieczeństwo publiczne. System Państwowe Ratownictwo Medyczne powinien nadal pozostawać w kompetencji Państwa od finansowania jego działalności do realizacji zadań przez podmioty państwowe"

W dalszej części dokumenty wnioskujący domagają się od Ministerstwa Zdrowia:

  1. dokonania pełnej analizy funkcjonowania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne
  2. przywrócenia systemowi ratownictwa medycznego pełnego charakteru publicznego
  3. zmiany sposobu wyłaniania podmiotów realizujących zadania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne

W celu realizacji tych wniosków organizacje proponują utworzenie Państwowej (publicznej) Służby Ratownictwa Medycznego na wzór Państwowej Straży Pożarnej (bez przywilejów służby mundurowej), składającej się z 16 Wojewódzkich Stacji Ratownictwa Medycznego, które będą finansowane w całości na jednakowych zasadach z budżetu państwa z pominięciem obecnej procedury konkursowej realizowanej przez NFZ (na podobieństwo np. Lotniczego Pogotowia Ratunkowego).

Ponadto, w celu analizy i inwentaryzacji oraz uzupełnienia braków w obecnych zasobach systemu, organizacje proponują aneksowanie obowiązujących umów z podmiotami świadczącymi obecnie świadczenia zdrowotne w rodzaju ratownictwo medyczne do dnia 30 czerwca 2016 roku.

Zdaniem organizacji Ratownictwo Medyczne nie może być narzędziem do zarabiania pieniędzy, ponieważ odbywa się to zawsze kosztem pacjenta i pracowników systemu.

Dodają także, że kolejne postępowania konkursowe realizowane przez poszczególne oddziały wojewódzkie NFZ na świadczenia zdrowotne w rodzaju ratownictwo medyczne przyczyni się do dalszej komercjalizacji usług przez firmy których głównym celem jest zysk a w przyszłości dyktat cen.

W ratownictwie medycznym nie może być i nie ma miejsca na konkurencję pomiędzy podmiotami, wymagana jest współpraca, system Państwowe Ratownictwo Medyczne potrzebuje ewolucji a nie rewolucji - czytamy w stanowisku.

Zdaniem wnioskujących, zaproponowane rozwiązanie nie zwiększy kosztów funkcjonowania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz nie ma na celu utworzenie przywilejów dla pracowników systemu, które generowałyby koszty dla budżetu państwa.

W opinii uczestników dyskusji zaproponowane zmiany przyczynią się do poprawy stabilności systemu oraz zagwarantują większe bezpieczeństwo zdrowotne obywateli.

W spotkaniu udział wzięli Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, przedstawiciel Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, przedstawiciel Związku Powiatów Polskich oraz przedstawiciele 15 organizacji z terenu Polski zrzeszających ratowników medycznych, którzy jednoznacznie poparli przedstawione stanowisko.

Sob., 11 Mj. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka