Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powiat kielecki przeciw wykluczeniu społecznemu

Powiat kielecki przeciw wykluczeniu społecznemu fotolia.pl

Jak poinformował starosta kielecki Zdzisław Wrzałka, 218 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym skorzysta w tym roku ze wsparcia Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach w ramach projektu „Równi lecz różni”. Osobom tym przedstawiono liczne oferty aktywizacji zawodowej.

Do grupy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym zaliczone są m.in. osoby niepełnosprawne korzystające z pomocy powiatowych warsztatów terapii zajęciowej w Zagórsku i Fanisławicach, a także podopieczni rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo- wychowawczych.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach już od roku 2008 prowadzi projekt „Równi lecz różni”. Koszty jego tegorocznej realizacji wyniosą ponad 1,5 mln zł, z czego prawie 90 procent zostanie sfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dla 44 niepełnosprawnych zaplanowano wyjazdowe szkolenie komputerowe z elementami aktywizacji społecznej i zdrowotnej, a 15 zapewniono usługi asystenta osoby niepełnosprawnej. Z kolei dla 25 mieszkańców Domu Pomocy Społecznej z Łagiewnik przygotowano wyjazdowe warsztaty manualne skojarzone z terapią społeczną.

W Fanisławicach, w ramach warsztatów terapii zajęciowej, czynna będzie pracownia meblarsko-rzeźbiarska, a warsztat terapeutyczny w Zgórsku rozszerzy ofertę zajęć z witrażownictwa o elementy rękodzieła artystycznego – decoupage.

11 pacjentkom z chorobami nowotworowymi zaproponowano wyjazdowe warsztaty „Jestem pełnowartościową kobietą”, połączone z nauką obsługi komputera, zaś kieleckie stowarzyszenie chorych na stwardnienie rozsiane obejmie 25 osób rehabilitacją stacjonarną.

Ponadto, 15 nastolatkom z rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych, wchodzącym w samodzielne życie, sfinansowano czesne, zajęcia szkolne, zakup pomocy dydaktycznych, kursy nauki zawodu oraz opłaty za internat, akademik lub mieszkanie. Natomiast dla 40 dzieci z rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych przewidziano udział w warsztatach terapeutyczno-psychologicznych.
Dodatkowo w ramach projektu funkcjonuje punkt konsultacyjno-doradczy, w którym udzielane są informacje o prawach i przywilejach osób niepełnosprawnych oraz prowadzone są tzw. grupy wsparcia - zajęcia dla dzieci i młodzieży z udziałem psychologa.

Komentarz DWW: Powiat wspomaga osoby wykluczone. W ten sposób tworzy się wspólnota samorządowa i taka zwykła ludzka solidarność. W myśl słów, które kiedyś do zgromadzonych tłumów powiedział pewien bardzo mądry Polak: „Jeden drugiego brzemiona noście.”

źródło: samorzad.lex.pl

Pon., 28 Mj. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun