Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sołeckie Kluby Aktywności Zawodowej - dobra praktyka

Sołeckie Kluby Aktywności Zawodowej - dobra praktyka fotolia.pl

Sołeckie Kluby Aktywności Zawodowej  prowadzone są w pięciu gminach powiatu chrzanowskiego od października 2008 roku. Na ich uruchomienie PUP w Chrzanowie pozyskał dwa lata temu 50 tys. zł unijnych środków z EFS.

Uruchomienie klubów było możliwe dzięki realizacjo projektu współfinansowanego z funduszy europejskich w ramach PO KL, działanie 6.3 - Inicjatywy lokalne na rzecz podnoszenia poziomu aktywności zawodowej na obszarach wiejskich. Celem projektu było podniesienie zdolności do zatrudniania oraz mobilności zawodowej i przestrzennej osób zamieszkujących tereny wiejskie oraz zapewnienie równego dostępu do zatrudnienia wszystkim osobom doświadczającym swego rodzaju dyskryminacji ze względu na zamieszkiwanie na wsiach. Dzięki projektowi powstało pięć Sołeckich Klubów Aktywności Zawodowej, które zlokalizowane zostały w każdej z gmin ziemi chrzanowskiej. Kluby miały świadczyć usługi doradcze, upowszechniać ofertę PUP, szkolić w zakresie przygotowania dokumentów aplikacyjnych, prowadzić warsztaty. Przeszkolono i zatrudniono 10 Liderów Aktywności Zawodowej, wyłonionych spośród grona bezrobotnych zarejestrowanych w PUP Chrzanów. Z usług SKAZ w czasie realizacji projektu (1 sierpnia 2008 - 30 kwietnia 2009) skorzystało 263 osoby. Usługi kierowano głównie do kobiet, osób w wieku 15-24 i 50-64 lat oraz długotrwale bezrobotnych.

Pilotażowy projekt cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony osób korzystających z oferty SKAZ, jak i ze strony władz gminnych, które były partnerami projektu. Dzięki temu po zakończeniu realizacji projektu, w kwietniu 2009 roku, zdecydowano o przedłużeniu działalności Sołeckich Klubów. Włodarze gmin zdecydowali się nadal udostępniać pomieszczenia dla działalności Klubów, a PUP w Chrzanowie zapewnił, iż w każdej z gmin, dwóch Liderów Aktywności Zawodowej udzielać będzie pełnej informacji zawodowej osobom bezrobotnym, przeprowadzać warsztaty, udostępniać informacje o ofertach pracy, itp. Równocześnie PUP w Chrzanowie czynił starania, by zapewnić finansowanie projektu ze środków zewnętrznych. Udało się zagwarantować pieniądze na ten cel z EFS. Zespół Projektowy PUP opracował cztery projekty do Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach Działania 6.3 „Inicjatywy lokalne na rzecz podnoszenia aktywności zawodowej na obszarach wiejskich". Projekty te uplasowały się odpowiednio na 1 i 2 oraz 4 i 5 miejscu listy rankingowej.

Pozyskano kwotę blisko 200 tys. zł (40% kwoty, która była do rozdysponowania w tym konkursie), co pozwoli na finansowanie działalności SKAZ-ów od stycznia do października 2010 roku w gminach: Trzebinia, Libiąż, Babice i Alwernia. Kontynuowano także działalność Sołeckiego Klubu w gminie Chrzanów w ramach środków własnych urzędu pracy.  

Zakres działalności Sołeckich Klubów Aktywności Zawodowej:

  • świadczenie usług doradczych dotyczących możliwości podjęcia pracy;
  • upowszechnianie informacji o ofercie PUP w Chrzanowie;
  • pomoc w sporządzaniu dokumentów aplikacyjnych: list motywacyjny, życiorys zawodowy;
  • wymiana informacji o możliwościach, narzędziach i instrumentach aktywizacji zawodowej;
  • wzajemne dzielenie się informacjami o ofertach pracy oraz  o rynku pracy;
  • warsztaty aktywizacyjne;
  • spotkania tematyczne:
  • zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej;
  • źródła pozyskiwania funduszy;
  • metody poszukiwania pracy;
  • sporządzanie dokumentów aplikacyjnych;
  • autoprezentacja;
  • rozmowa kwalifikacyjna.

Chrzanowski projekt został laureatom konkursu „Kopalnia PO(KL)mysłów".

Źródło: www.pup.chrzanow.pl

Wt., 17 Kw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna