Na Dolnym Śląsku został wypracowany model partnerstwa na rzecz aktywizacji osób po 50 roku życia na rynku pracy, który ma przyczynić się do zwiększenia poziomu aktywności zawodowej osób, które przekroczyły 50 rok życia. Gotowy zestaw narzędzi ma być wsparciem dla organizacji, które chcą włączyć się w aktywizację osób po 50 roku życia.
Materiały obejmują:
- Model tworzenia partnerstwa
- Scenariusz kampanii PR
- Projekt i opis funkcjonowania strony internetowej partnerstwa
- Spot dotyczący zatrudniania osób po 50 roku życia
- Scenariusz konkursu „ 50+ NA PLUS"
- Scenariusz wydarzenia "Dzień Aktywizacji 50+”
- Scenariusz panelu dyskusyjnego
- Scenariusz szkoleń dla pracowników 50+
- Scenariusz szkoleń dla pracodawców
- Katalog Dobrych Praktyk
Model powstał w ramach projektu innowacyjnego, który realizowało Stowarzyszenie Pro Silesia et Europa w partnerstwie z Instytututem Organizacji i Zarządzania w Przemyśle ORGMASZ, Akademią Wizerunku oraz z partnerami ponadnarodowymi Euroforms EFS (Włochy) oraz Amadeus Association (Austria) na Dolnym Śląsku. Jego celem było zwiększenie poziomu zatrudnienia wśród osób powyżej 50. roku życia poprzez wypracowanie nowych narzędzi i metod wsparcia oraz wprowadzenie ich do głównego nurtu polityki na poziomie lokalnym. Sytuacja w Polsce, w tym na Dolnym Śląsku, wzbudza niepokój ze względu na niski poziom aktywności zawodowej osób po 50. roku życia. 68% mieszkańców Dolnego Śląska po 50. roku życia pozostaje biernych zawodowo.
Realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet VI „Rynek pracy otwarty dla wszystkich”, poddziałania 6.4 „Projekt innowacyjny”, współfinansowany ze źródeł Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wartość projektu wyniosła 799 100 zł.
Warto zapoznać się z produktami wypracowanymi w ramach projektu i wykorzystać je w działaniach aktywizacyjnych, materiały można pobrać ze strony projektu: www.pracownik50plus.pl