Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nadciąga nowelizacja ustawy o kołach gospodyń wiejskich

Nadciąga nowelizacja ustawy o kołach gospodyń wiejskich fotolia.pl

W Sejmie procedowany jest projekt ustawy, która ma wzmocnić status Kół Gospodyń Wiejskich, które działały jako kółka rolnicze lub w ich ramach.

Rząd wniósł do parlamentu projekt ustawy o zmianie ustawy o kołach gospodyń wiejskich oraz ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników. Nowelizacja ma przede wszystkim doprowadzić do tego, by koła gospodyń wiejskich działające do tej pory jako kółka rolnicze lub w ich ramach (jako jednostka organizacyjna) mogły działać na podstawie dwóch ustaw jednocześnie – tej o kołach gospodyń wiejskich i tej o społeczno-zawodowych organizacjach rolników. Ma to umożliwić zrównanie podmiotów w formie kół gospodyń pod kątem ich publicznego finansowania.

W związku z tym projekt zakłada wprowadzenie modyfikacji art. 34 ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Wprowadzanym wyjątkiem od przepisów ustawy (art. 4 ust. 1) jest umożliwienie działania kół gospodyń wiejskich działających na podstawie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (a tym samym jej wpisu do rejestru Kół Gospodyń Wiejskich) w miejscowości, w której siedzibę posiada inne koło gospodyń. Projektodawcy zapewniają, że nie spowoduje to multiplikacji organizacji, gdyż będzie to dotyczyć jedynie takich kół, które działały w ramach kółek rolniczych już w momencie wejścia w życie ustawy o kołach gospodyń.

W celu dostosowania rozwiązań wprowadzanych do ustawy o kołach gospodyń wiejskich rząd zamierza wprowadzić zmiany dostosowujące w art. 3 oraz w art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników. Społecznozawodowymi organizacjami rolników staną się więc również koła gospodyń wiejskich wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, o którym mowa w art. 6 ust. 1 ustawy o kołach gospodyń wiejskich, jeżeli są jednocześnie zrzeszone w Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Koła te będą mogły zrzeszać się w ramach Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych na zasadach dobrowolności. Rozwiązanie to ma pozwolić na formalną kontynuację współpracy koła gospodyń wiejskich z organizacją, w ramach której zostało utworzone i dotąd prowadziło swoją działalność.

W konsekwencji, rejestr kół gospodyń wiejskich ma też zawierać informacje, że dane koło jest jednocześnie zrzeszone w Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

W projekcie ustawy dodano przepis przejściowy, na podstawie którego koła gospodyń wiejskich wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich przed dniem wejścia w życie ustawy, które są zrzeszone w Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, mają przekazywać w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy informację, że są zrzeszone w tym związku. Koła te będą przekazywać powyższą informację kierownikowi powiatowego biura ARiMR właściwemu ze względu na siedzibę tego koła.

Ponadto, zadania związane z promowaniem i wspieraniem KGW oraz ich związków zostaną przekazane z właściwości Pełnomocnika rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych (które to stanowisko ma zostać zniesione) na rzecz ministra właściwego do spraw rozwoju wsi.

Projekt ustawy wniesiono do laski marszałkowskiej z pominięciem konsultacji publicznych. Jak tłumaczy rząd w uzasadnieniu, pilny charakter projektu wynika z faktu, że rozwiązania zawarte w projekcie ustawy umożliwią składanie wniosków o pomoc finansową z budżetu państwa przez nowopowstające KGW (na podstawie art. 23a ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich), a procedowanie w normalnym trybie doprowadziłoby do uniemożliwienia wypłaty zabezpieczonych na ten rok środków.

Projekt ustawy, wraz z uzasadnieniem i oceną skutków regulacji, procedowany w Sejmie pod numerem druku 655, zamieszczamy TUTAJ.

Pt., 13 Wrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński