Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowa inicjatywa dla młodych: Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży

Nowa inicjatywa dla młodych: Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży fotolia.pl

W Polsce powołano Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólną inicjatywę Rzeczniczki Praw Dziecka oraz UNICEF Polska, mającą na celu promowanie i wspieranie zaangażowania młodych ludzi w życie społeczne i obywatelskie. To pierwszy tego typu projekt w kraju, który został zainaugurowany 26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka. W skład Zespołu wchodzą młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin oraz redaktorzy specjalizujący się w tematyce społecznej, w tym praw dzieci. Przewodniczy mu profesor Ewa Jarosz.

Zespół ma na celu wypracowanie narodowej strategii wzmacniającej partycypację dzieci i młodzieży w Polsce. Jest to odpowiedź na rosnące zainteresowanie młodych ludzi życiem społecznym i ich aktywny udział w różnorodnych inicjatywach. Członkowie Zespołu podkreślają, że młodzi ludzie mają niezwykłe pomysły, energię i wrażliwość, by angażować się w ważne sprawy społeczne. Jednak z tym entuzjazmem wiążą się również pewne ryzyka, takie jak hejt, niezrozumienie w środowisku szkolnym, czy wykorzystanie wizerunku. Dlatego kluczowe jest, aby procesy partycypacyjne były mądrze i bezpiecznie wspierane, zarówno przez młodych, jak i dorosłych.

Podczas inauguracji działalności Zespołu, Monika Horna-Cieślak, jedna z inicjatorek projektu, podkreśliła potrzebę stworzenia standardów, które pozwolą na bezpieczne wspieranie samostanowienia młodych osób oraz ułatwią dialog między młodzieżą a dorosłymi. Z kolei dyrektor generalna UNICEF Polska, Renata Bem, zwróciła uwagę na fakt, że choć partycypacja młodych ludzi w Polsce ma obecnie "słodko-gorzki" wymiar, to działania Zespołu mają na celu przywrócenie jej prawdziwego znaczenia.

Zespół planuje nie tylko analizować przepisy prawa dotyczące partycypacji młodych ludzi, ale także opracowywać rozwiązania, które zapewnią ochronę dobra dziecka oraz bezpieczny udział młodzieży w procesach decyzyjnych. Istotnym elementem działań będzie także tworzenie materiałów informacyjno-edukacyjnych skierowanych do różnych grup odbiorców, w tym dzieci, młodzieży, rodziców, nauczycieli oraz innych dorosłych zaangażowanych w procesy decyzyjne dotyczące młodych osób.

Powołanie Zespołu ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży poprzedziło podpisanie ramowego porozumienia między Biurem Rzeczniczki Praw Dziecka a UNICEF Polska, które otwiera drogę do ściślejszej współpracy w zakresie realizacji praw dziecka w Polsce. Działania te mają na celu nie tylko teoretyczne, ale przede wszystkim praktyczne wdrażanie zapisów Konwencji o Prawach Dziecka.

Źródło: RPD

Pt., 30 Sp. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś