Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ochrona zwierząt na nowo? Uwagi ZPP do obywatelskiego projektu ustawy

Ochrona zwierząt na nowo? Uwagi ZPP do obywatelskiego projektu ustawy fotolia.pl

Liczne uwagi do obywatelskiego projektu ustawy o ochronie zwierząt przedłożył Związek Powiatów Polskich.

W Sejmie jest procedowany obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 700). Związek Powiatów Polskich przedstawił do niego swoje spostrzeżenia.

Przedstawiciele powiatów wypunktowali 11 wątków, które uważają za problematyczne. W pierwszej kolejności uważają za zbyt daleko idący zmiany w definicji zwierzęcia bezdomnego i zwierzęcia domowego. Projektodawcy chcą bowiem rozszerzyć pierwszą definicję o przypadki, gdy zwierzę przeżyło swojego właściciela, a nie da się ustalić od razu kręgu spadkobierców. W drugim, Projekt zakłada usunięcie z definicji legalnej słowa „tradycyjnie” przy sformułowaniu „przebywającego w jego domu” (tj. domu człowieka). Jak pisze ZPP w swojej opinii – definicję zwierzęcia bezdomnego należy ograniczyć do tego, które nie ma zapewnionej opieki, gdyż ustalanie kręgu spadkobierców trwa. W drugim zauważa, że zmiana jest drobna, ale drastyczna, także z perspektywy władz publicznych. Nowe brzmienie spowoduje bowiem, że za takowe zwierzęta może być uznawane każde zwierzę trzymane w domu, także te egzotyczne, a nie takie, które nasuwa intuicyjne rozumienie przepisu – tj. psy, koty, ewentualnie niektóre rodzaje gryzoni, gadów i ptaków.

Związek wyraża też sceptycyzm co do obowiązkowej kastracji zwierząt, zwłaszcza w niektórych przypadkach, gdy koszty miałaby pokrywać gmina.

ZPP postuluje by z projektu wyłączyć przepisy dotyczące Centralnego Rejestru Zwierząt Oznakowanych, gdyż tego typu przepisy szykuje już Rząd. Będą one dokładniejsze i zakładają udział samorządu.

Niepokój na poziomie konstytucyjnym wzbudziły u prawników Związku także przepisy dotyczące obowiązków zrzeszania się i funkcjonowania stowarzyszeń hodowców. Projektodawcy chcą bowiem narzucić hodowcom obowiązek zrzeszania się w stowarzyszenia rejestrowe. Związek zauważa, że wpłynie to na obowiązki starostów i powiatowych lekarzy weterynarii bez wskazania jaka to jest skala.

Wątpliwości wzbudziły też w opinii ZPP przepisy dotyczące schronisk. „Przepisy dotyczące funkcjonowania schronisk z Projektu albo muszą zostać gruntownie przemodelowane albo usunięte, gdyż wprowadzają niejasności i kontrowersje głównie na bazie finansowania takich instytucji.” – piszą autorzy pisma skierowanego do Sejmu. Wskazano m.in. nierynkowe narzucenie wysokości wynagrodzeń pracowników schronisk, wyliczania minimalnych kosztów utrzymania zwierzęcia w danej placówce oraz komplikowanie systemu dotacyjnego.

Związek Powiatów sprzeciwia się również wyłączeniu spod egzekucji cywilnej zwierząt domowych. Jak wskazują autorzy opinii - w Polsce istnieje olbrzymi problem z egzekucją długów. W ten sposób zniknie jeden z najmocniejszych psychologicznie punktów nacisku na dłużników. Obecnie system egzekucyjny zapewnia jednak ochronę zwierzęcia w ramach postępowania: po pierwsze bezpośrednio w ramach przepisów KPC, po drugie, komornik jest ograniczony zawsze wnioskiem wierzyciela, po trzecie na czynności komornika przysługuje skarga.

Ponadto, ZPP zwraca uwagę na kwestie projektowanych zmian w zakresie definiowania płoszenia zwierząt, określenia czym jest schronisko dla bezdomnych zwierząt, odstraszaczy ptaków, kwestii realizacji przez gminy programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt, a także utrzymywania zwierzęcia odebranego skazanemu.

Całość uwag można przeczytać na stronie Związku.

Projekt ustawy Marszałek Hołownia skierował na razie do I czytania na posiedzeniu Sejmu.

Śr., 23 Prn. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński