W niniejszej sprawie skarżący cyklicznie starał się o wsparcie finansowe i materialne od organów pomocowych, a ze względu na fakt, iż zasiłek celowy nie może stanowić stałego źródła utrzymania, jest on zobowiązany do współdziałania z organami w polepszaniu swojej sytuacji życiowej, w związku z czym zażądano od strony przedłożenia rachunku na zakup leków, a nieprzedłożenie takiej dokumentacji świadczy o braku takiego współdziałania.
O ile można zgodzić się z takim tokiem myślowym i wnioskowaniem organu, uwzględniającym fakt notorycznego korzystania przez stronę z instytucji pomocowych, to jednak w niniejszej sprawie organy dokonały błędnej oceny specyfikacji sprzedaży i uznały, że skarżący nie poniósł wydatków na zakup leków w ramach pomocy społecznej. W dalszej zaś kolejności wywiodły, że strona nie współdziała z organami w poprawianiu swojej trudnej sytuacji życiowej, co uzasadnia odmowę wnioskowanej pomocy.
Z powyższego wynika, że sporna specyfikacja stanowiła istotny element materiału dowodowego i służyła do ustalenia stanu faktycznego sprawy, zatem jej błędna ocena niewątpliwie stanowiła istotne naruszenie art. 7, art. 77 § 1 i art. 80 k.p.a. oraz art. 107 § 3 k.p.a.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 26 czerwca 202 4r., sygn. II SA/Gd 133/24
Źródło: CBOSA