Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rzeczniczka Praw Dziecka apeluje o podjęcie nowych regulacji w zawodzie psychologa

Rzeczniczka Praw Dziecka apeluje o podjęcie nowych regulacji w zawodzie psychologa fotolia.pl

Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak zwróciła się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z apelem dotyczącym konieczności stworzenia nowych przepisów regulujących pracę tej grupy zawodowej.

Rzeczniczka podkreśliła, że w biurze RPD często identyfikowane są zastrzeżenia i skargi odnoszące się do osób wykonujących zawód psychologa. Zastrzeżenia, o których pisze Rzeczniczka Praw Dziecka związane są m.in. ze sposobem udzielania dzieciom świadczeń zdrowotnych, z zadaniami wykonywanymi w poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz ze świadczeniem pomocy w placówce oświatowej.

Zawód ten obecnie regulowany jest ustawą z 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów. Niestety, w praktyce przepisy są w większości martwe ze względu na liczne wady prawne i legislacyjne.

Dlatego Rzeczniczka zwracając się do ministry rodziny podkreśliła, że z zadowoleniem przyjęła informację o podjęciu przez resort prac nad projektem nowej ustawy. Ma ona na celu uregulować takie kwestie, jak zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu, warunki jego wykonywania, reguły organizacji i działania samorządu zawodowego psychologów, a także – odpowiedzialności zawodowej.

Monika Horna-Cieślak zapewniła jednocześnie, że będzie monitorować przebieg i etapy prac legislacyjnych nad projektem. Poprosiła też o informację na temat określenia terminu przyjęcia projektu ustawy przez Radę Ministrów dopiero na I kwartał 2026 r.

Źródło: RPD 

Pt., 31 Mj. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska