Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zasięg ograniczeń w sprzedaży alkoholu na terenie gminy nie może być określony dowolnie

Zasięg ograniczeń w sprzedaży alkoholu na terenie gminy nie może być określony dowolnie fot.pixabay

Wojewoda Dolnośląski: ograniczenia dotyczące sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych mogą obejmować tylko albo całą gminę albo jej wybrane jednostki pomocnicze - nie można wprowadzić ich na obszarze niestanowiącym terenu całej jednostki.

Orzeczenie nadzorcze wydane przez Wojewodę dotyczy coraz częściej podejmowanych przez organy jednostek samorządu terytorialnego uchwał w sprawie ograniczeń sprzedaży alkoholu przeznaczonego do spożycia poza miejscem sprzedaży, w celu ochrony porządku publicznego. Rada jednego z miast, dla którego organem nadzoru jest wskazany wyżej wojewoda, zastrzegła w takiej uchwale, że wprowadzany zakaz ma dotyczyć wyłącznie miasta, w którym mieści się siedziba gminy. Jak wynika z rozstrzygnięcia, opisywana gmina jest gminą miejsko-wiejską, a jedyne położone w niej miasto nie posiada jednak statusu jednostki pomocniczej gminy. W toku postępowania nadzorczego okazało się bowiem, że jedynymi jednostkami pomocniczymi na obszarze gminy jest kilka mieszczących się w nich sołectw.

Jak zauważył organ nadzoru, Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, stanowiąca podstawę podjęcia tego typu działań, w swoim art. 12 ust. 4 pozwala na ustalenie w drodze uchwały ograniczeń tylko na terenie całej gminy lub wybranych jednostek pomocniczych. Przepis nie pozostawia zatem żadnego luzu umożliwiającego bardziej swobodne określenie terytorialnego zasięgu danego zakazu. Naruszenie tej dyspozycji stanowi zatem istotne naruszenie prawa, którego konsekwencją okazało się stwierdzenie przez Wojewodę nieważności tej uchwały.

Tym samym, organ gminy podejmując uchwałę tego typu, każdorazowo musi pamiętać o ścisłym przestrzeganiu wspomnianego wyżej przepisu. Choć ten daje radzie gminy kompetencję do ustanowienia aktu prawa miejscowego, to wyznacza również jego granice, których przekroczenie nie jest dozwolone.

Rozstrzygnięcie Nadzorcze Wojewody Dolnośląskiego z 31 października 2024 r. (sygn. PN-N.4131.104.6.2024.MN)

Źródło: Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego 

Śr., 6 Lst. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Piotr Majoch