Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szkolna rada rodziców nie jest zobowiązana do udzielania informacji publicznej

Szkolna rada rodziców nie jest zobowiązana do udzielania informacji publicznej fotolia.pl

WSA w Gdańsku: działająca w szkole rada rodziców nie jest organem administracji publicznej i nie jest związana żadnym obowiązkiem dotyczącym udostępniania informacji publicznej.

Sąd odrzucił wniosek o wymierzenie grzywny przewodniczącej rady rodziców w jednej ze szkół podstawowych w konsekwencji rzekomej bezczynności w przedmiocie rozpatrzenia wniosku o udostępnienie informacji publicznej. W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia przypomniał m.in. brzmienie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Ujęty został w niej wykaz podmiotów zobowiązanych do udostępnienia takich informacji, wśród których znalazły się m.in. organy władzy publicznej, samorządów gospodarczych i zawodowych, czy podmioty reprezentujące osoby lub jednostki organizacyjne dysponujące majątkiem publicznym. Z całego brzmienia tego przepisu nie wynika, aby rada rodziców czy jej przewodniczący, podlegaliby "zaliczeniu" do którejkolwiek z wymienionych kategorii.

W orzecznictwie dominuje pogląd, zgodnie z którym rada rodziców stanowi wewnętrzne, działające tylko w obrębie danej szkoły zgromadzenie opiniodawczo-doradcze. Nie posiada jednak zdolności sądowej ani nie podlega żadnej formie nadzoru władzy publicznej. Nie należy także do gremiów samodzielnych i cieszących się organizacyjną odrębnością. W konsekwencji tego, jak również innych argumentów przytoczonych przez Sąd w uzasadnieniu postanowienia, rada rodziców nie ma zdolności do występowania przed sądem administracyjnym. W sprawach reprezentowania szkoły i udzielania informacji czy wyrażania stanowisk w jej imieniu, Prawo oświatowe uznało za jednostkę odpowiedzialną wyłącznie dyrektora szkoły.

Wobec powyższego, mając na uwadze brak zdolności sądowej i procesowej, jak również brak obowiązku udostępniania określonych informacji publicznych, zarzuty wobec rady rodziców zostały uznane za bezpodstawne. Wniosek musiał zostać odrzucony.

Postanowienie WSA w Gdańsku z 28 października 2024 r. (sygn. III SO/Gd 16/24)

Źródło: CBOSA 

Sob., 9 Lst. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Piotr Majoch