Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pomoc żywnościowa dla najuboższych

Pomoc żywnościowa dla najuboższych fotolia.pl

Do konsultacji publicznej trafił projekt programu funduszy europejskich na pomoc żywnościową dla najbardziej potrzebujących na lata 2021-2027.

W projekcie wskazano, że łącznie w latach 2014-2020 do odbiorców końcowych Programu trafiło ponad 370 tys. ton żywności współfinansowanej o łącznej wartości ok. 1,6 mld zł w formie prawie 38 mln paczek żywnościowych oraz ok. 10 mln posiłków.

Jeśli chodzi o wpływ pandemii COVID-19 na zapotrzebowanie na pomoc żywnościową, to zdecydowana większość ośrodków pomocy społecznej nie zaobserwowała w 2020 r. napływu nowych osób uprawnionych do Programu. Jedynie w przypadku 302 gmin odnotowano pojawienie się nowych odbiorców pomocy żywnościowej – łącznie ok. 31 tys. osób w skali kraju (ok. 2% wszystkich korzystających z PO PŻ w 2020 r.). Nie jest to więc znaczący wzrost.

Główny cel nowej edycji Programu to utrzymanie wysokiego, ponad 90% udziału gmin w programie, przy jednoczesnym dążeniu do zapewnienia dostępności pomocy żywnościowej w każdej gminie, ze szczególnym uwzględnieniem tych województw, w których wskaźniki zagrożenia ubóstwem i wykluczeniem społecznym są najwyższe. Priorytetem pozostaje zapewnienie dostępu do pomocy żywnościowej osobom o najniższych dochodach.

Celem jest także zapewnienie większego udziału żywności niefinansowanej z programu w ogólnej ilości żywności udostępnianej odbiorcom końcowym, zwłaszcza tych rodzajów artykułów, które nie są przedmiotem zamówień publicznych z uwagi na szczególne wymogi przechowywania czy podatność na zmarnowanie w procesie dostaw (np. świeże owoce i warzywa, pieczywo, nabiał, itp.).

W ramach Programu pomoc udzielana odbiorcom końcowym obejmuje: żywność w formie paczek z artykułami spożywczymi lub posiłków oraz udział w działaniach na rzecz włączenia społecznego (środki towarzyszące).

Pomoc w formie paczek żywnościowych wydaje się wyłącznie w pomieszczeniach organizacji prowadzących dystrybucję lub dostarcza do miejsc zamieszkania odbiorców. Posiłki do spożycia na miejscu są przygotowywane i wydawane w placówkach posiadających zaplecze kuchenne, w schroniskach dla bezdomnych, jadłodajniach i noclegowniach.

Artykuły spożywcze nie mogą być przekazywane instytucjom, które otrzymują dofinansowanie z innych źródeł obejmujące wyżywienie lub pobierają opłaty za wyżywienie; przy czym dopuszcza się przekazywanie artykułów spożywczych tym instytucjom, jeśli są: placówkami o charakterze dziennym świadczącymi pomoc dzieciom, placówkami dla osób bezdomnych, jadłodajniami, z tym, że osoby objęte pomocą żywnościową nie mogą wnosić opłat za posiłki otrzymywane w tych instytucjach.

FEPŻ będzie finansowany ze środków UE oraz środków krajowych (budżet państwa) w podziale 90% i 10%. Alokacja środków dla Polski na jego realizację w latach 2023-2029 wynosi 527,7 mln EUR, a wkład środków krajowych wynosi 52,7 mln EUR.

Czw., 2 Gr. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek