Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Brak wspólnego organu wyższego stopnia oznacza rozstrzyganie sporu o właściwość przez NSA

Brak wspólnego organu wyższego stopnia oznacza rozstrzyganie sporu o właściwość przez NSA fotolia.pl

WSA we Wrocławiu: wobec braku organu wyższego stopnia wspólnego organom j.s.t., spór o właściwość rozstrzyga Naczelny Sąd Administracyjny.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu swoim postanowieniem wypowiedział się w przedmiocie możliwości rozstrzygania sporów o właściwość między określonymi organami jednostek samorządowych. Sąd dokonał wykładni przepisów odnoszących się do takich sporów. Co do zasady, Naczelny Sąd Administracyjny rozsądza spory o właściwość między organami jednostek samorządu terytorialnego a samorządowymi kolegiami odwoławczymi (organ nadrzędny), jak również spory kompetencyjne między organami tych jednostek a organami administracji rządowej.

W sprawie, która trafiła do Sądu, nie było wspólnego organu wyższego stopnia. Jeden z powiatów - stron sporu - pozostawał w obszarze właściwości miejscowej innego samorządowego kolegium odwoławczego niż miasto - druga strona. Tym samym, Sąd na podstawie art. 59 § 1 p.p.s.a. miał obowiązek stwierdzenia swojej niewłaściwości w przedmiotowej sprawie i przekazania sprawy Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu.

Postanowienie zwraca zatem uwagę na konieczność ustalenia właściwości miejscowej danego samorządowego kolegium odwoławczego. Niejednolitość w tym obszarze istotnie zmienia bowiem organ, który będzie kompetentny do rozstrzygnięcia sporu o właściwość, tak częstego w samorządowej praktyce.

Postanowienie WSA we Wrocławiu z dnia 30 sierpnia 2024 r. (sygn. IV SO/WR 29/24)

Źródło: CBOSA 

Śr., 11 Wrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Piotr Majoch