Sąd administracyjny: niedopuszczalne jest wniesienie skargi na akt sprzed 2017 r. bez wcześniejszego wezwania organu do usunięcia naruszenia prawa.
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu odrzucił skargę na uchwałę rady miasta dotyczącą zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W odpowiedzi pełnomocnik wydającego uchwałę organu wniósł o odrzucenie skargi, w następstwie czego Sąd zażądał od skarżącego przedłożenia wezwania organu jednostki samorządu terytorialnego do usunięcia naruszenia prawa.
Czynność polegająca na uprzednim wezwaniu organu, który wydał dany akt, do usunięcia naruszenia prawa, stanowi bowiem warunek konieczny dla możliwości kontynuowania czynności odwoławczych przed sądem. O ile sama skarga jest dopuszczalna wobec przynależności przedmiotu sprawy do właściwości sądu administracyjnego, to przesłanki dopuszczalności jej wniesienia regulują także odrębne ustawy administracyjne - w tym przypadku ustawa o samorządzie gminnym (mająca zastosowanie również do uchwał rady miasta). Aktualne brzmienie jej art. 101 ust. 1 statuuje możliwość wniesienia skargi przez każdego, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone. W przeszłości przepis brzmiał jednak inaczej i do czasu wejścia w życie nowelizacji ustawy 1 czerwca 2017 r. dodatkowym warunkiem możliwości wniesienia skargi, było wcześniejsze wezwanie organu do usunięcia naruszenia prawa.
Choć takiego przepisu nie znajdziemy już w aktualnym kodeksie czy internetowej bazie aktów prawnych, wciąż obowiązuje tych, którzy mają interes w zaskarżeniu aktu pochodzącego sprzed co najmniej siedmiu lat. W przeciwnym razie, z pozoru kompletna pod względem spełnienia obowiązujących przesłanek skarga, zostanie przez sąd odrzucona.
Postanowienie WSA we Wrocławiu z dnia 3 września 2024 r. (sygn. II SA/Wr 510/24)
Źródło: CBOSA