Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pracodawca obowiązkowo zapłaci odsetki za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia

Pracodawca obowiązkowo zapłaci odsetki za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia fotolia.pl

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przewiduje, że w przypadku, gdy pracodawca spóźni się z wypłatą wynagrodzenia za pracę, pracownikowi będą należały się odsetki za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które pracodawca nie będzie ponosił odpowiedzialności.

Zapisy dotyczące wypłaty odsetek za opóźnienie w wynagrodzeniu, mają znaleźć się w dodawanym do Kodeksu Pracy art. 851.

Odsetki za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia będą automatycznie naliczane prze pracodawcę i wypłacane bez wniosku pracownika, włącznie z wypłatą wynagrodzenia tzn. do kwoty wynagrodzenia, które wypłacone jest z opóźnieniem pracodawca automatycznie doliczy wynikłe z opóźnienia odsetki i o nie powiększy wypłacaną kwotę.

Jeżeli pracodawca nie wprowadzi odmiennego zapisu, pracownikowi będą należały się odsetku ustawowe za opóźnienie, ustalone na zasadach przewidzianych w Kodeksie Cywilnym.

Odpłatność i wypłata pracownikowi wynagrodzenia, jest istotą stosunku pracy. Zgodnie z art. 94 pkt 5 Kodeksu Pracy, terminowe i prawidłowe wypłacanie pracownikom wynagrodzeń jest podstawowym obowiązkiem pracodawcy. Obowiązek ten, zdaniem projektodawcy, powinien być bezwzględnie egzekwowany.

Celem obowiązku wypłaty przez pracodawcę odsetek za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia jest wzmocnienie ochrony prawa do wynagrodzenia.

Pełna treść projektu ustawy znajduje się tutaj

Pt., 30 Sp. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek