Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W stolicy powstanie Karta Praw Osób Doświadczających Bezdomności

W stolicy powstanie Karta Praw Osób Doświadczających Bezdomności fotolia.pl

Warszawska Karta Osób Doświadczających Bezdomności ma zapewnić podstawowe prawa, a także miejskie wsparcie dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności. Nad dokumentem pracuje stołeczny ratusz wraz z organizacjami pozarządowymi.

Warszawska Karta Osób Doświadczających Bezdomności będzie przede wszystkim zbiorem podstawowych praw osób zmuszonych do życia na ulicy, a m.st. Warszawa zobowiąże się do ich przestrzegania. Dokument będzie dotyczył m.in., prawa do godnego tymczasowego schronienia, do podejmowania czynności niezbędnych do przetrwania, do korzystania z przestrzeni publicznej oraz do swobodnego poruszania się w niej, a także korzystania z publicznie dostępnych urządzeń sanitarnych i prawa do usług ratujących życie. Karta zapewni również osobom doświadczającym bezdomności fundamentalne prawa obywatelskie, tj. prawo do udziału w wyborach czy prawo do posiadania adresu korespondencyjnego.

Celem powstającej karty będą także przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu osób żyjących na ulicy oraz uwrażliwienie mieszkańców miasta i służb. Nikt nie powinien doświadczać bezdomności, ale jeśli już do niej dochodzi, prawa i godność osób w kryzysie bezdomności powinny podlegać ochronie.

Nad kartą pracują przedstawiciele Urzędu m.st. Warszawy, służb miejskich oraz organizacje pozarządowe skupione w Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Bezdomności, tj.: Fundacja Najpierw Mieszkanie Polska, Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej, Stowarzyszenie Monar, Stowarzyszenie Pomocy i Interwencji Społecznej, Wspólnota Sant Egidio, Fortior Fundacja dla Wielu, Ambulans Serca, Caritas Archidiecezji Warszawskiej, Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, Lekarze Nadziei, Zakon Maltański, Fundacja D.O.M. i Habitat for Humanity.

Punktem wyjścia do pracy zespołu jest europejska karta, która została skierowana do samorządów przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Przyjęcie Warszawskiej Karty Praw Osób Doświadczających Bezdomności planowane jest na pierwszy kwartał 2022 roku. Podobne dokumenty obowiązują już m.in. w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji i Słowenii.

Źródło: Warszawa UM  

Czw., 29 Lp. 2021 1 Komentarz Dodane przez: Małgorzata Orłowska

Komentarze

Guest
0 # Guest 2021-08-10 01:49
Co w sytuacji gdy osoba bezdomna jest agresywna, obraża i pluje na obsługę obiektu pomimo, że nikt jej nie obrażał ani nie dyskryminował? Co ma zrobić obsługa obiektu, gdy bezdomny dokonuje aktów wandalizmu np. w wc publ., spożywa tam alkohol a następnie pozostawia po sobie nieczystości, specjalnie zabrudza odchodami powierzchnie pomieszczenia z urządzeniami sanitarnymi? Jak odróżnić osobę, która żebrze żeby rzeczywiście przetrwać od takiej, która stworzyła sobie łatwy proceder do pozyskiwania środków na zakup alkoholu lub innych substancji odurzających? Co zrobić z bezdomnym, który odmawia przejazdu do noclegowni i woli spać np. w przejściu podziemnym lub w windzie? Kto poniesie odpowiedzialnoś ć karną w przypadku śmierci takiej osoby np. z powodu wychłodzenia organizmu?
| | |