Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wschód-Wschód Partnerstwo Ponad Granicami

Wschód-Wschód Partnerstwo Ponad Granicami fotolia.pl

Wschód-Wschód Partnerstwo Ponad Granicami to tytuł programu będącego częścią sieciowego programu East East: Partnership Beyond Borders koordynowanego i finansowanego przez Open Society Foundations.

Celem programu jest wspieranie międzynarodowej wymiany doświadczeń, umiejętności i wiedzy, przyczyniającej się do upowszechnienia wartości społeczeństwa otwartego.

Program powstał w 1991 roku, by wspierać współpracę między krajami Europy Środkowo-Wschodniej, Azji Centralnej i Kaukazu. Na początku chodziło przede wszystkim o umożliwienie ludziom z naszego regionu nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń dotyczących przemian zachodzących na obszarze post-komunistycznym. Potem ważne były działania nastawione na rozwiązywanie różnorodnych problemów, gdzie wiedza i doświadczenia zdobyte w jednym kraju stawały się inspiracją dla wprowadzania zmian w drugim. Obecnie program skupia się na wspieraniu nowatorskich przedsięwzięć, które przyczyniają się do wspólnego wypracowania dobrych modeli społecznego działania oraz rozwiązywania problemów w skali regionalnej.

Zasady przyznawania dotacji

  • Partnerstwa – dotacje na projekty współpracy międzynarodowej.

    Na jakie działania można uzyskać dotację?

    Wielostronne projekty realizowane we współpracy z organizacjami partnerskimi z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Azji Centralnej i Kaukazu [lista krajów]. Projekty mogą dotyczyć różnych dziedzin i problemów, istotnych dla krajów regionu; szczególną uwagę zwracamy na zagadnienia dotyczące:
    • dobrego rządzenia: przejrzystości życia publicznego, społecznego nadzoru nad funkcjonowaniem instytucji publicznych, przeciwdziałania korupcji, partycypacji obywatelskiej, przygotowywaniu propozycji systemowych rozwiązań, służących modernizacji różnych obszarów życia społeczno-politycznego;
    • integracji społecznej grup zagrożonych marginalizacją: przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, pochodzenie etniczne i narodowe, religię, orientację seksualną, niepełnosprawność oraz przekonania polityczne, działań na rzecz ochrony praw oraz równego dostępu do zasobów społecznych grup mniejszościowych i marginalizowanych.

Szczegóły na temat Partnerstwa dostępne są tutaj

  • Podróże – dotacje na podróże dla osób zaproszonych do udziału w projektach realizowanych w innych krajach regionu.

    Jak i na co można otrzymać dofinansowanie?

    Osoby, które otrzymały zaproszenie, powinny złożyć wniosek zawierający życiorys oraz krótkie uzasadnienie swego udziału w danym projekcie.
    Dofinansowanie obejmuje jedynie koszty podróży wraz z jedną dietą dojazdową (koszty pobytu uczestników pokrywane są przez fundacje z danego kraju).
    Dofinansowanie przekazywane jest na zasadzie refundacji po przedstawieniu krótkiego sprawozdania z udziału w projekcie, przygotowanego zgodnie z wytycznymi, oraz rozliczenia poniesionych wydatków. Sprawozdanie i rozliczenie należy przedstawić w ciągu miesiąca od daty powrotu do kraju. Koordynator uzgadnia z osobami wyjeżdżającymi sposób refundacji poniesionych kosztów (nota księgowa, przelew na konto).
    Otrzymanie zaproszenia do udziału w projekcie nie jest równoznaczne z uzyskaniem dofinansowania na koszty podróży. Przy podejmowaniu decyzji o dofinansowaniu brana jest pod uwagę zgodność tematyki danego projektu z wiedzą i doświadczeniem wnioskodawcy.

Terminy:

Listy intencyjne i wnioski przyjmowane są na bieżąco przez Fundację im. Stefana Batorego - szczegóły tutaj

Pon., 25 Lp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka