Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Więcej pieniędzy unijnych na pomoc najbardziej potrzebującym

Więcej pieniędzy unijnych na pomoc najbardziej potrzebującym fotolia.pl

W Unii Europejskiej ponad 100 mln osób zagrożonych jest ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Komisja Europejska zaproponowała, by z całego unijnego budżetu spójności przeznaczyć 2,5 mld euro na udzielenie niefinansowego wsparcia najbardziej potrzebującym mieszkańcom Europy. Komitet Regionów przekonuje jednak, że należy przeznaczyć na tę pomoc dodatkowo 1 mld euro z uwagi na to, że z powodu kryzysu coraz więcej osób żyje w ubóstwie. Przedstawiciele samorządów regionalnych i lokalnych UE uważają, że państw członkowskie i władz regionalne muszą zaangażować się w zawalczenie ubóstwa i w związku z tym UE powinna współfinansować te programy jedynie do wysokości 85%.

Ustanowiony przez Komisję Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym ma przyczynić się do osiągnięcia celu, jakim jest zmniejszenie liczby osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym o przynajmniej 20 mln do 2020 r. Fundusz zastępuje obecny unijny program pomocy żywnościowej, w ramach którego udostępnia się nadwyżki rolne, by dostarczać żywność, i rozszerza oferowaną pomoc o inne niezbędne dobra, takie jak odzież.  W UE ponad 100 mln osób zagrożonych jest ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

Ossi Martikainen, przewodniczącego rady gminy Lapinlahti podkreślił, jak ważne jest szybkie zawarcie porozumienia i dodał: „Nowy fundusz to pilna i ważna sprawa dla Europy, zwłaszcza w świetle kryzysu gospodarczego, bezrobocia i ryzyka związanego z pogłębiającymi się nierównościami między regionami. Dzięki nowemu funduszowi Unia mogłaby zapewnić wszystkich lokalnym i regionalnym podmiotom środki do tego, by rozwiązać problem niedoboru żywności, bezdomności i ubóstwa dzieci. Organizacje wolontariackie w całej Europie wykonują bardzo wartościową pracę, a ich doświadczenie w udzielaniu pomocy osobom potrzebującym, a także przeznaczane przez nie w tym celu środki, mają zasadnicze znaczenie. Mam nadzieję, ze Parlament Europejski i Rada podejmą stosowną decyzję wkrótce, by nie trzeba już było dłużej zwlekać z wdrożeniem funduszu”.

Przedstawiciele europejskich miast i regionów przekonują, że niezbędne jest zaangażowanie państw członkowskich i władz regionalnych w zapewnienie skoordynowanego podejścia do ochrony najsłabszych grup w Europie. To z kolei umożliwi najskuteczniejsze wykorzystanie środków. W związku z tym KR sprzeciwia się zaproponowanej przez Komisję zasadzie dobrowolnego uczestnictwa państw członkowskich w programach współfinansowania wykorzystujących środki z Funduszu, gdyż twierdzi, że mogłoby to pozbawić władze lokalne i regionalne dostępu do niezbędnych inwestycji. Zamiast tego proponuje, by UE dostarczała jedynie do 85% środków, i by resztą zapewniały rządy krajowe.

Źródło: na podstawie materiałów prasowych z www.europa.eu

Pt., 19 Kw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna