Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu fotolia.pl

Decyzją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. To podkreślenie podstawowych praw i wolności dla osób z autyzmem i zaznaczenie ich równości z innymi.

Już po raz 17, podczas Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, organizowane są różnego rodzaju inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób z autyzmem i ich rodzin. To podkreślenie równości i praw osób z autyzmem. W tym dniu wiele budynków zostanie podświetlonych na niebiesko i różowo. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. W Polsce podświetlony zostanie m.in. budynek Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Niezwykle ważne jest, by w tym – ale i innych – dniach podkreślać i brać pod uwagę złożoność autyzmu. Nie ma jednej przyczyny autyzmu, ale istnieją badania sugerujące, że czynniki genetyczne i środowiskowe mogą odgrywać rolę w jego rozwoju. W zależności od spektrum autyzmu, osoby mogą zarówno żyć w pełni samodzielnie, jak i wymagać pomocy innych.

2 kwietnia odbywa się wiele akcji i inicjatyw, które mają na celu zwrócenie uwagi na ważne trudności osób w spektrum autyzmu oraz ich rodzin. Warto jednak pamiętać, że poszanowanie praw osób w spektrum autyzmu nie powinno być tylko jednodniową akcją, ale stałym celem naszej społeczności.

Źródło: RPO

Wt., 2 Kw. 2024 0 Komentarzy
Małgorzata Orłowska
sekretarz redakcji Małgorzata Orłowska