Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W Sejmie rozmawiano o zdrowej starości

W Sejmie rozmawiano o zdrowej starości fotolia.pl

„Czy Polska jest gotowa na zdrową starość?" to tytuł konferencji, która miała miejsce 27 lutego br. w Sejmie. Spotkanie było poświęcone tematyce zdrowego i bezpiecznego starzenia się w kontekście zmian demograficznych i nowych wyzwań gospodarczych. Debatę otworzyła marszałek Sejmu Ewa Kopacz, która objęła honorowym patronatem prace Koalicji na rzecz Zdrowego Starzenia się – głównego organizatora wydarzenia.

Marszałek Sejmu podkreśliła wielką wagę zdrowego starzenia się. Ewa Kopacz zaznaczyła, że zadaniem władzy i społeczeństwa jest to, aby otaczać opieką ludzi w podeszłym wieku. – Bezpieczeństwo to nie tylko dostęp do lekarza i ochrony zdrowia, ale także sprawa szacunku i bezpieczeństwa w środowisku w którym się żyje (...) – powiedziała marszałek Sejmu.

Ewa Kopacz jest zdania, że zdrowe i aktywne starzenie się to wyzwanie, stojące zarówno przed Polską, jak i całą Europą. W miarę spadku wskaźników urodzeń społeczeństwa starzeją się, co nie pozostaje bez konsekwencji ekonomicznych i społecznych. W ocenie marszałek Sejmu istnieje uzasadniona potrzeba rozwiązań na rzecz zdrowego i bezpiecznego starzenia się.

Przewodniczący Koalicji na rzecz Zdrowego Starzenia się prof. dr hab. Bolesław Samoliński zaznaczył, że do wzrostu zainteresowania problemem senioralnym przyczyniło się polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Zdaniem profesora to właśnie jedno z haseł polskiej prezydencji „Zdrowa starość zaczyna się w zdrowym dzieciństwie" zainicjowało wiele działań oraz projektów europejskich, które są obecnie realizowane. Bolesław Samoliński podkreślił także powstanie Kongresu Demograficznego oraz wydanie „Białej Księgi zdrowego starzenia się" jako znaczących cezur w naświetlaniu problemów osób starszych.

Uczestnicy spotkania rozmawiali m.in. o tym, czy nasz system jest w stanie poradzić sobie z wyzwaniem starzejącego się społeczeństwa, w jaki sposób zmienić myślenie o ludziach starszych, aby nie byli dla systemu zdrowia jedynie kosztem oraz jakie kroki powinna podjąć Polska, aby skutecznie przygotować się na problem starzenia się.

W dyskusji udział wzięli m.in. rzecznik praw obywatelskich, przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, eksperci, liderzy opinii publicznej oraz przedstawiciele władz samorządowych i organizacji społecznych.

Koalicja na rzecz Zdrowego Starzenia się została powołana 11 lipca 2012 roku jako odpowiedź na rosnące potrzeby związane z przemianami demograficznymi, zmianami stylów życia i wzrostem społecznych oczekiwań dotyczących jakości życia w późnym wieku.

W działaniach na rzecz Koalicji czynnie uczestniczy także Związek Powiatów Polskich.

Zgodnie z danymi posiadanymi przez Koalicję na rzecz Zdrowego Starzenia Się obecnie osoby w wieku powyżej 65 lat stanowią 13,5 proc. polskiego społeczeństwa, a według prognoz GUS do 2030 r. liczba ta ulegnie podwojeniu.

Źródło: Sejm RP

Sob., 2 Mrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka