Bardzo krytyczne raporty Najwyższej Izby Kontroli dotyczące finansowania samorządów za poprzedniego rządu zostały przedstawione w Sejmie na posiedzeniu Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
Efekty kontroli NIK są na tyle negatywne, że sama Izba postanowiła skierować zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez najwyższych urzędników państwowych, w tym premiera, o czym pisaliśmy TUTAJ.
W Sejmie zaprezentowano tezy raportów od strony merytorycznej. Dyskryminacja dużych miast przy podziale środków przez rząd, nierówne traktowanie samorządów oraz rosnące uzależnienie ich finansów od decyzji rządu – to główne wnioski płynące z kontroli. Pokazywano przy tym liczby, które wskazywały, że polityka dotacyjna nie była nakierowana na rzeczywistą rekompensatę strat finansowych samorządów, spowodowanych m.in. Polskim Ładem.
Przedstawiciele korporacji samorządowych nie wgłębiali się w przewiny rządzących, za to wyrażali oczekiwania na przyszłość. Przedstawiciele Związku Miast Polskich i Związku Powiatów Polskich wskazali, że kluczowe jest uchwalenie nowej, przystającej do rzeczywistości ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Ponadto apelowano o przekazywanie adekwatnych środków na realizację zadań zleconych, zwiększenie roli dochodów własnych by uniezależnić samorządy od subwencji i dotacji, włączenie samorządów w dochody z podatku ryczałtowego oraz rozważenie włączenia JST w system VAT. Przedstawiciel ZPP przypomniał też o potrzebie systemowej waloryzacji opłat za czynności urzędowe.
Retransmisję posiedzenia można zobaczyć na stronie Sejmu