Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Streetworking – nowa jakość pracy z osobami bezdomnymi

Streetworking – nowa jakość pracy z osobami bezdomnymi fotolia.pl

Program Kapitał Ludzki pozwala pomóc ludziom znajdującym się w wyjątkowo trudnej sytuacji. Działalność Fundacji Świętego Barnaby dla wielu bezdomnych jest szansą na nowe życie. Do 2014 roku wsparciem zostanie objętych 150 osób z Częstochowy i okolic.

Dworce kolejowe, klatki schodowe, piwnice, kanały i węzły ciepłownicze, śmietniki – nie są to nowe inwestycje, ale miejsca, które wielu bezdomnym zastępują dom. Projekt „Streetworking – nowa jakość pracy z bezdomnymi”, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, jest szansą dla bezdomnych na powrót do normalnego życia. Fundacja Świętego Barnaby korzystając z doświadczeń partnera zagranicznego Barki UK i współpracując ze Stowarzyszeniem Wzajemnej Pomocy „Agape”, stworzyła projekt skutecznej reintegracji społeczno-zawodowej. Projekt w swym pierwotnym założeniu w okresie od sierpnia 2011 do lipca 2014 roku wsparciem miał objąć 150 osób. Dziś już wiadomo, że liczba osób bezdomnych jaka uzyska pomoc będzie zdecydowanie większa.

Fundacja Świętego Barnaby zastosowała nowatorski model pracy z osobami bezdomnymi – tzw. streetworking. W trakcie codziennych rannych i wieczornych patroli, streetworkerzy docierają do potrzebujących, oferując im niezbędną pomoc. Zadaniem patroli jest również identyfikowanie osób, które ze względu na młody wiek lub krótki staż bezdomności są w stanie podjąć pracę w kierunku pełnej reintegracji społecznej oraz zawodowej. Osobom tym proponowane jest wsparcie w Stacjonarnym Ośrodku Reintegracji Społecznej (SORS). Docelowo grupa ta ma liczyć 50 osób.

Działania kierowane do bezdomnych wiążą się z dużym ryzykiem niepowodzenia, a podstawowym zagrożeniem i barierą do pokonania jest uzależnienie od alkoholu. Patrząc na efekty projektu, można powiedzieć, że streetworking to metoda z ogromnym potencjałem. Chociaż trwa on od niedawna, wsparciem objęto 141 osób wykluczonych społecznie, z czego 44 z nich zakończyło udział w programie, w tym 27 osób przebywało w SORS.

Jak udział w projekcie wpłynął na ich życie? 5 podopiecznych SORS w pełni się usamodzielniło, czyli znalazło pracę i mieszkanie. Warto tu podkreślić, że celem projektu nie jest jedynie aktywizacja zawodowa. Dzięki pracy streetworkerów bezdomni przechodzili odwyk i terapię, gdyż to właśnie przez alkohol ludzie często trafiają na ulicę. Ukończona terapia pozwoliła części z nich  powrócić do rodzin czy dawnej pracy. Niektórzy mieszkanie na ulicy zamienili na ośrodek dla bezdomnych, co może być pierwszym krokiem do powrotu do normalnego i samodzielnego życia.

Źródło: www.mrr.gov.pl

Niedz., 4 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna