Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Darowizny na partie polityczne - komentarz

Darowizny na partie polityczne - komentarz fotolia.pl

Partie polityczne finansowane są na kilka różnych sposobów. Mogą one uzyskiwać dochody z wykorzystaniem własnego majątku, jak również być finansowane przez Skarb Państwa. Ich dochodami mogą być również składki członkowskie, darowizny, spadki oraz zapisy pochodzące od osób fizycznych.

Ustawa o partiach politycznych szczegółowo ogranicza darowizny na ich rzecz. Niedozwolone są datki od osób prawnych. W przypadku darowizn od osób fizycznych, partia może przyjmować jedynie środki finansowe pochodzące od obywateli polskich mających stałe miejsce zamieszkania w Polsce. Co więcej, ustalony jest również limit kwotowy, który wynosi w jednym roku 15-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w dniu poprzedzającym wpłatę. Zatem od lipca 2024 r. jest to kwota 64.500,00 zł. Nie jest również możliwe organizowanie zbiórek publicznych na rzecz partii politycznych. Do opodatkowania partii politycznych stosuje się przepisy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 39 ustawy o CIT dochody partii politycznych są zwolnione z opodatkowania.

Partia polityczna nie jest uznawana za organizację pożytku publicznego, a więc darowizna na jej rzecz nie może być odliczona od podatku.

Zatem osoby, które chcą wesprzeć swoich faworytów politycznych powinny pamiętać aby nie przekroczyć dozwolonego limitu. Ważne jest również, aby datki na partię polityczną przewyższające minimalne wynagrodzenie były przekazywane jedynie za pomocą czeku rozrachunkowego, przelewu lub karty płatniczej. Partia polityczna jest zobowiązana do prowadzenia rejestru wpłat od osób dokonujących wpłaty na rzecz partii politycznej, z wyłączeniem składek członkowskich, które w jednym roku przekraczają 10.000 zł. W rejestrze wpłat zamieszcza się takie informacje jak imię, nazwisko, imię ojca oraz miejsce zamieszkania osoby dokonującej wpłaty, a także datę i wysokość wpłaty.

Istotne jest zatem prawidłowe zatytułowanie dokonywanej transakcji, wybór odpowiedniej formy przekazu pieniężnego, jak również wskazanie swoich danych na potrzeby rejestracyjne. W przeciwnym wypadku, niepoprawnie przekazana darowizna może zostać zwrócona.

Źródło: IP

Śr., 2 Prn. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła