Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Umowa w przypadku umieszczenia w pieczy dziecka na wniosek rodziców. Komentarz do ustawy

Umowa w przypadku umieszczenia w pieczy dziecka na wniosek rodziców. Komentarz do ustawy fotolia.pl

Komentarz do ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej art. 35 ust. 3-4

„3. Do umowy stosuje się odpowiednio przepisy art. 54 ust. 3 pkt 1-4, 11 i 14, ust. 4 i 6-8.
4. Umowa wygasa z chwilą zakończenia przez sąd postępowania z zakresu pieczy zastępczej.” 

Kontynuujemy omawianie art. 35 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej dotyczącego umowy zawieranej pomiędzy między rodziną zastępczą lub prowadzącym rodzinny dom dziecka a starostą właściwym ze względu na miejsce zamieszkania tej rodziny lub miejsce prowadzenia rodzinnego domu dziecka w sprawie umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej za zgodą lub na wniosek rodziców dziecka. Do umowy odpowiednio stosuje się niektóre przepis art. 54 dotyczące zawierania umów z rodzinami zawodowymi zastępczymi. Umowa ta ma określać w szczególności: strony umowy, cel i przedmiot umowy, miejsce sprawowania pieczy zastępczej, sposób i zakres finansowania pieczy zastępczej, zakres niezbędnej pomocy w razie choroby osób tworzących rodzinę zastępczą lub problemów z powierzonymi dziećmi, czas, na jaki umowa została zawarta, warunki i sposób zmiany oraz rozwiązania umowy. Do zawierania i rozwiazywania umów starosta może upoważnić kierownika powiatowego centrum pomocy rodzinie. Jeżeli umowę zawierają małżonkowie, wynagrodzenie przysługuje małżonkowi wskazanemu w umowie. W zakresie nieuregulowanym ustawą do umowy mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny dotyczące umowy zlecenia.

O umowie starosta zawiadamia sąd a sama umowa wygasa.

Jeżeli umowa zostanie zawarta z rodziną zastępczą niezawodową nie staje się przez to ona rodziną zastępczą zawodową. Umowa, o której mowa w art. 35 jest inną niż umowa, o której mowa w art. 54 i 62 ustawy. Oznacza to, że mogą zdarzyć się przypadki, gdy powiat z rodziną zastępczą zawodową lub rodzinnym domem dziecka będą łączyły dwie umowy o wykonywanie pieczy zastępczej.

Z literalnego brzmienia przepisu wynika, że umowę zawiera starosta. Ponieważ mamy do czynienia z czynnością o charakterze cywilnoprawnym a nie administracyjnym, stroną umowy jest w rzeczywistości powiat jako podmiot posiadający zdolność prawną i zdolność do czynności prawnej.

Wt., 25 Wrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel