Minister Energii określił planowane prace na najbliższą kadencję Sejmu w zakresie odnawialnych źródeł energii i ich wykorzystania. W tym zakresie planowane jest przeprowadzenie procedury legislacyjnej projektu rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Celem nowelizacji jest dostosowanie przepisów określających wysokość i zasady przyznawania taryf gwarantowanych dla wytwórców energii elektrycznej w mikroinstalacji o mocy do 10 kW do wymogów określonych w Wytycznych w sprawie pomocy państwa na ochronę środowiska i cele związane z energią w latach 2014-2020.
W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz ustawy – Prawo energetyczne niezbędne jest również zagwarantowanie dla wytwórców energii elektrycznej z biogazu rolniczego możliwości zbadania efektu zachęty dla tych instalacji, w których ma nastąpić wytworzenie po raz pierwszy energii elektrycznej do dnia 30 czerwca 2016 r. Co również istotne, rozważane jest przedłożenie propozycji wprowadzenia nowego mechanizmu dla wytwórców energii elektrycznej z biogazu rolniczego.
Ważne jest także pozytywne zakończenie postępowania przed Komisją Europejską dotyczącego Polskiego systemu zielonych certyfikatów i zatwierdzenia zmniejszenia obciążeń związanych z OZE dla odbiorców energochłonnych.
W odniesieniu do kwestii dotyczących biokomponentów i biopaliw ciekłych uprzejmie informuję, że celem na najbliższe lata jest zapewnienie możliwości kontynuowania wzrostu wykorzystania tego rodzaju paliw w transporcie- każde państwo członkowskie UE zapewnia, aby jego udział energii ze źródeł odnawialnych we wszystkich rodzajach transportu w 2020 r. wynosił co najmniej 10 % końcowego zużycia energii w transporcie w tym państwie członkowskim.