Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kolejne nadzwyczajne posiedzenie KWRiST w sprawie Ukrainy

Kolejne nadzwyczajne posiedzenie KWRiST w sprawie Ukrainy .

Kwestie dotyczące organizacji pomocy humanitarnej oraz medycznej, przygotowania pomocy społecznej, rynku pracy oraz systemu edukacji dla uchodźców z Ukrainy były głównym przedmiotem dyskusji nadzwyczajnego posiedzenia KWRiST.

Już po raz trzeci w tym tygodniu, w trybie nadzwyczajnym zebrała się Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Spotkanie online odbyło się w sobotę 26 lutego br.

Stronę rządową reprezentowali: Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji; kierownictwo resortu edukacji i nauki: minister Przemysław Czarnek i wiceministrowie: Marzena Machałek i Dariusz Piontkowski; Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej oraz Stanisław Szwed, wiceszef tego resortu; Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych, a także wojewodowie.

Niezbędna koordynacja działań z wojewodami

Ministrowie podkreślali ogromną aktywność Polaków – samorządów, organizacji pozarządowych, parafii, przedsiębiorców czy osób prywatnych – w podejmowaniu oddolnych inicjatyw, by pomagać Ukraińcom.

Wiceminister spraw zagranicznych, Paweł Jabłoński poinformował, że działa skrzynka kontaktowa: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., na którą można kierować wszelkie zgłoszenia oferowanej pomocy. Od niedzieli, 27 lutego zostanie ona zastąpiona serwisem przygotowanym przez KPRM, który będzie zawierał formularz interaktywny, by móc przekazywać informacje o tym, co w danej chwili będzie najbardziej potrzebne.

Informował także, że kończą się prace nad wypracowaniem procedur zbierania, przygotowywania zbiorczych miejsc zbiórek w każdym województwie i transportem zebranych towarów na Ukrainę. Transport organizować będzie Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

Świadczenia medyczne będą finansowane z NFZ

Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska informował, że świadczenia medyczne osobom z Ukrainy będą opłacone przez Ministerstwo Zdrowia.

Rynek pracy – będzie specustawa

Minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg poinformowała, że trwają prace nad zmianą przepisów zmierzającą do umożliwienia przybywającym do Polski uchodźcom szybkie podjęcie pracy i umożliwienie dostosowania oferty pracy do zmiany na rynku pracy.

Przedstawiciele resortu informowali, że trwają także prace nad specustawą, która ma uelastycznić zapisy, które dziś uniemożliwiają Ukraińcom korzystanie z pomocy społecznej. Koordynatorami tych prac będą: Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej i wiceminister Stanisław Szwed.

Edukacja - trwają prace

Przedstawiciele resortu edukacji informowali o trwających pracach legislacyjnych oraz organizacyjnych związanych z obecną sytuacją na Ukrainie. Rozważane jest wprowadzenie zajęć zdalnych – dla uczniów z powiatów zlokalizowanych bliżej granicy. Ministrowie informowali również o dodatkowych środkach jakie mają trafić do JST. Szczegóły w tym zakresie będą znane wkrótce.

Sob., 26 Lt. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: