Obserwacja rosnącego zapotrzebowania na miejsca, gdzie mogą być wykonywane środki zabezpieczające skłoniła Ministerstwo Zdrowia do podjęcia działań mających na celu powiększenie strony podażowej w tym zakresie. Nastąpi to na podstawie dwóch rozporządzeń, których projekty trafiły właśnie do zaopiniowania przez Zespół ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej.
Rozporządzenia te to:
- rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu zakładów psychiatrycznych i zakładów leczenia odwykowego przeznaczonych do wykonywania środków zabezpieczających oraz składu, trybu powoływania i zadań komisji psychiatrycznej do spraw środków zabezpieczających. Na listę zakładów psychiatrycznych przeznaczonych do wykonywania środków zabezpieczających w warunkach podstawowego zabezpieczenia zostają dopisane: SPZOZ w Kłodzku z liczbą 35 łóżek i NZOZ MEDISON w Koszalinie z 25 łóżkami. Zmiana ta pociąga za sobą odpowiednie ograniczenie obszaru działania Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Lubiążu. Zwiększono ponadto liczbę łóżek zabezpieczanych przez Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie (o 40), Samodzielny Publiczny Psychiatryczny ZOZ w Choroszczy (o 60), Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku (o 87) oraz Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny im. Dr Emila Cyrana w Lublińcu (o 22). W kategorii zakładów psychiatrycznych przeznaczonych do wykonywania środków zabezpieczających w warunkach wzmocnionego zabezpieczenia dodano SPZOZ w Kłodzku (20 łóżek) oraz zwiększono liczbę łóżek w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. Prof. Jana Mazurkiewicza o 10 - przeznaczonych dla kobiet. W kategorii zakładów psychiatrycznych przeznaczonych do wykonywania środków zabezpieczających w warunkach maksymalnego zabezpieczenia zmniejszono pojemność Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Starogardzie Gdańskim o 2 łóżka (z 72 na 70). Przy okazji powyższych zmian w sieci zakładów rozporządzenie wprowadza jedną istotną zmianę funkcjonalną. Przepis nakazujący zakładom realizującym środek zabezpieczający w warunkach wzmocnionego zabezpieczenia zatrudniać personel w liczbie co najmniej dwukrotnie większej niż pojemność zakładu, zostaje zastąpiony obowiązkiem zapewnienia stałej obecności personelu medycznego w liczbie nie mniejszej niż ¼ pojemności zakładu;
- rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu zakładów ambulatoryjnych przeznaczonych do wykonywania środków zabezpieczających orzeczonych wobec skazanych za przestępstwa skierowane przeciwko wolności seksualnej sprowadza się do uzupełnienia wykazu o dwa podmioty: SPZOZ w Kłodzku oraz SPZZOZ Zachodniopomorski Szpital Specjalistyczny w Gryficach.