Finansowanie wydatków bieżących z 8 mld przekazanych w 2021 r. w ramach uzupełnienia subwencji oraz opodatkowanie strat spółek samorządowych – tymi tematami zajmował się na lutowym posiedzeniu Zespół ds. Systemu Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Kwestia wykorzystania 8 mld zł otrzymanych przez samorządy w 2021 r. na sfinansowanie wydatków bieżących w 2022 r. była już przedmiotem prac zespołu. Jednak nadal wątpliwości prawne w tym zakresie zgłaszali skarbnicy, wskazując na brak jednoznacznego stanowiska Ministerstwa Finansów. Z wystąpieniem ZPP w tej sprawie można zapoznać się tutaj. Przedstawiciele resortu finansów potwierdzili, że samorządy mogą już teraz wydatkować środki na sfinansowanie zadań bieżących, nie ma potrzeby w tym zakresie formalnego zatwierdzenia sprawozdań za 2021 r. Ustalono również, że resort przygotuje i prześle do strony samorządowej jednoznaczną interpretację przepisów odnośnie problemów interpretacyjnych sygnalizowanych przez Związek Powiatów Polskich.
Kolejnym z tematów była sprawa zgłoszona przez Unię Metropolii Polskich dotycząca uwzględnienia w dochodach samorządów wpływów ze zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych. Wniosek ten był zbieżny ze stanowiskiem Związku Powiatów Polskich wyrażonym chociażby w propozycjach jakie ZPP zgłaszało m.in. w ramach organizowanego przez KPRM procesu zbierania uwag do zmian prawa "Samorząd 3.0. - Rozwój bez barier". Z propozycjami ZPP można zapoznać się tutaj.
Z bieżących tematów poruszonych przez ZPP była również kwestia opodatkowania spółek komunalnych minimalnym CIT-em (tzw. podatek od strat). Związek wskazał, że przepisy są na tyle nieprecyzyjne, że mogą finansowo uderzyć w samorządowe spółki prowadzące szpitale czy inne przedsiębiorstwa komunalne, które co do zasady nie pracują dla zysku. Przedstawiciele resortu finansów poinformowali, że przychody spółek komunalnych jeżeli wynikają z tzw. cen urzędowych nie będą podlegać opodatkowaniu. W ocenie resortu wynagrodzenie jakie otrzymują podmioty lecznicze w ramach kontraktu z NFZ jest ustalane na podstawie cen urzędowych. Ustalono jednocześnie, że strona samorządowa przekaże informacje o działalności samorządowych spółek prawa handlowego i źródeł przychodów a MF przeanalizuje, czy rzeczywiście straty na takie działalności nie będą podlegać opodatkowaniu. Temat wróci na kolejne posiedzenie Zespołu.
Zespół zaopiniował również projekty aktów prawnych. Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) z tytułu kredytu hipotecznego udzielonego na cele mieszkaniowe oraz projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów (przychodów) z tytułu stypendiów otrzymywanych z programu „Erasmus+” oraz wsparcia finansowego z programu „Europejski Korpus Solidarności” strona samorządowa zaopiniowała negatywnie z uwagi na niekorzystny wpływ na finanse JST i brak rekompensaty utraconych dochodów.
Projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji otrzymał opinię pozytywną.