Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nadmiar demokracji w energetyce jądrowej

Wchodząca w życie z dniem 1 stycznia 2012 roku nowelizacja ustawy z dnia 29 listopada 2000 roku – Prawo atomowe, podjęta w związku z perspektywami rozwoju energetyki jądrowej w naszym kraju, przewiduje nowy system informacji społecznej w zakresie obiektów energetyki jądrowej. Społeczność lokalna będzie mogła utworzyć Lokalny Komitet Informacyjny. Wbrew nazwie nie jest to jednak ciało o charakterze reprezentatywnym, lecz podmiot grupujący wszystkich zainteresowanych mieszkańców gminy, na terenie której zlokalizowany jest (lub będzie) obiekt energetyki jądrowej oraz gmin znajdujących się w promieniu 15 km od granic obiektu energetyki jądrowej.

Zgodnie z ustawą do zadań Komitetu należy:

  1. zapewnienie społecznego monitoringu realizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej oraz wykonywanej działalności związanej z narażeniem, polegającej na budowie, rozruchu, eksploatacji lub likwidacji tego obiektu;
  2. informowanie społeczności lokalnej o działalności wykonywanej z wykorzystaniem obiektu energetyki jądrowej;
  3. reprezentowanie społeczności lokalnej wobec organów jednostki organizacyjnej realizującej inwestycję w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej lub wykonującej działalność związaną z narażeniem, polegającą na budowie, rozruchu, eksploatacji lub likwidacji tego obiektu.

Szczegóły określi akt wykonawczy, którego projekt został właśnie przesłany do zaopiniowania przez Zespół ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska. Projekt rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowych zasad tworzenia i działania Lokalnych Komitetów Informacyjnych oraz ich współpracy z inwestorami obiektów energetyki jądrowej lub kierownikami jednostek organizacyjnych prowadzących działalność związaną z narażeniem wskazuje, że Komitet działa na posiedzeniach, a swoje decyzje podejmuje w drodze uchwał. Przy dostatecznie dużym zainteresowaniu mieszkańców będziemy zatem mieli okazję przyjrzenia się funkcjonowaniu demokracji bezpośredniej w praktyce…

Czw., 17 Lst. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski