Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy z nas ma prawo swobodnego i bezpłatnego wyboru lekarza, pielęgniarki i położonej nie częściej niż dwa razy w roku kalendarzowym. W konsekwencji pacjent „podąża” za lekarzem i jego decyzjami, co do miejsca wykonywania zawodu. Ministerstwo Zdrowia proponuje zmianę tych zasad – wybór w pierwszej kolejności dotyczyłby świadczeniodawcy, a dopiero w drugiej kolejności – lekarza, pielęgniarki lub położnej poz wśród osób udzielających świadczeń opieki zdrowotnej u tego świadczeniodawcy.
W przypadku zaprzestania udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez wskazanego lekarza, pielęgniarkę lub położną podstawowej opieki zdrowotnej u wybranego świadczeniodawcy, do czasu wskazania kolejnego lekarza, pielęgniarki lub położonej podstawowej opieki zdrowotnej lub wyboru nowego świadczeniodawcy, zachowują ważność w zakresie wyboru świadczeniodawcy. Zaproponowana zmiana przyczyni się do dalszego zakonserwowania obecnej struktury świadczeniodawców udzielających świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.
Jednocześnie zaproponowane zostały zmiany w zakresie zwolnienia z opłaty za złożenie deklaracji wyboru częściej niż dwa razy w roku. Usunięto regulację przewidującą zwolnienie w przypadku zaistnienia innych przyczyn niezależnych od woli świadczeniobiorcy, przewidziano natomiast zwolnienie w przypadku, gdy następuje zmiana miejsca zamieszkania świadczeniobiorcy.
Powyższe zmiany zawiera projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który właśnie został skierowany do zaopiniowania przez Zespół ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.