Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jednym głosem o stwierdzaniu zgonu

Jednym głosem o stwierdzaniu zgonu fotolia.pl

Od dłuższego już czasu Związek Powiatów Polskich domaga się jednoznacznego uporządkowania przepisów regulujących problematykę stwierdzania zgonu. W ostatnim czasie poparcie w tym zakresie uzyskał od siostrzanej korporacji samorządowej - Unii Metropolii Polskich, która przyjęła apel w sprawie lekarzy stwierdzających zgon i wydających kartę zgonu.

Choć apel został przyjęty już 9 grudnia 2015 roku to ze względu na termin przekazania go do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego będzie rozpatrywane na lutowym posiedzeniu Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej.

Przypomnijmy w tym miejscu, że zgodnie z obowiązującymi do dnia dzisiejszego przepisami przyjętymi ponad pół wieku temu stwierdzenie zgonu jest obowiązkiem lekarza leczącego w ostatniej chorobie. W drodze wyjątku czyni to lekarz (lub inna osoba) wyznaczona przez starostę (tzw. koroner). Niestety przepisy dotyczące koronera są nieadekwatne do obecnych realiów i właściwie nie dają się bezpośrednio zastosować.

Unia Metropolii Polskich uważa, że podstawową zmianą regulacji powinno być określenie statusu zadania. Wyznaczone niegdyś do realizacji obowiązku organy prezydiów rad narodowych pokrywały wydatki związane z realizacją tego zadania ze swojego terenowego budżetu, który był częścią budżetu państwa. W związku z powyższym – kontynuuje UMP – w obecnym stanie prawnym winno zostać wyraźnie określone, że jest to zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej.

Co prawda wniosek taki można wysnuć w oparciu o przepisy obecnie obowiązujące, ale z pewnością jednoznaczne wskazanie tego faktu nie tylko miałoby znacznie prawne, lecz również byłoby jednoznacznym sygnałem, że administracja rządowa poczuwa się do finansowania tego obowiązku. Obecnie jesteśmy bowiem świadkami prób przerzucenia kosztów bezpośrednio na budżety poszczególnych powiatów.

Mamy nadzieję, że pisma płynące tak z poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego, jak również z korporacji samorządowych skłonią wreszcie Ministerstwo Zdrowia do podjęcia odpowiednich działań.

Niedz., 7 Lt. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski