Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zespół Finansów czyli zwolnienia w podatku dochodowym

Zespół Finansów czyli zwolnienia w podatku dochodowym fotolia.pl

20 kwietnia zebrał się w Ministerstwie Finansów Zespół KWRiST ds. Systemu Finansów Publicznych. Porządek obrad przewidywał między innymi rozpatrzenie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym, rozporządzenia o zaniechaniu poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów oraz założeń do ustawy o ochronie ludności.

Zmiana ustawy o podatku dochodowym, która w swoim założeniu przewiduje zwolnienie świadczeń do wysokości 300 złotych otrzymanych od pracodawcy w związku z uczęszczaniem dziecka do przedszkola czy klubu dziecięcego lub innej formy sprawowania opieki, zdaniem ministerstwa przełoży się na zwiększenie osób w/w placówkach. Koszty dla JST to około 61 mln złotych rocznie z tendencją wzrostową. Mimo dość wysokich kosztów projekt przewiduje pozytywne skutki społeczne w tym np. powrót matek na rynek pracy. Przedstawiciel ZPP Marcin Maksymiuk przedstawił stanowisko Związku w tej sprawie. Związek ze względu na pozytywne aspekty projektu zasługuje na opinię pozytywną, zaznaczone zostało jednak zastrzeżenie co do wysokich kosztów, którymi obciążone będą JST. Zdanie to poparł również przedstawiciel  ZMP. Z tymi zastrzeżeniami projekt został zaopiniowany pozytywnie. Swoje zdanie do protokołu dodali też przedstawiciele Ministerstwa Finansów, którzy to uznali,  że należy zaznaczyć,  iż negatywne skutki dla JST wymagają weryfikacji z uwzględnieniem pozytywnych aspektów wprowadzenia ustawy.

Kolejnym punktem porządku obrad, który nie wywołał dyskusji,  był projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od przychodów będących wartościami umorzonych przez banki kredytów mieszkaniowych. Z powodu wyjątkowości tej sytuacji związanej z kursem franka szwajcarskiego opinia komisji była pozytywna. Podobną opinię wydano w stosunku do projektu rozporządzenia  w sprawie klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów. Z zastrzeżeniem ZPP, że jeżeli nastąpią istotne zmiany w projekcie, wróci on z powrotem na Zespół. Dodatkowo padł postulat ze strony samorządowej o zmianie klasyfikacji na bardziej zadaniową dla samorządów, bo w obecnej formie jest ona mało czytelna dla zwykłego obywatela. Ministerstwo Finansów stwierdziło jasno, że klasyfikacja powinna być jednolita i nie można czynić wyłomu w niej dla JST.

Projekt, który nie został zaopiniowany, ale trafi na uzgodnienia strony samorządowej przed Komisją Wspólną, dotyczył zaniechania poboru podatku dochodowego od stypendiów Erasmusa.  Przedstawiciel  ZPP zgłosił uwagi do projektu dotyczące negatywnych konsekwencji dla JST, nierówności podmiotów, bo projekt nie obejmuje wszystkich stypendystów,  jak również,  że projekt jest jedynie zalecany przez prawo UE. Strona rządowa czeka na inne uwagi do końca tygodnia.

Pozytywną opinię uzyskały projekty ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej oraz projekt założeń do ustawy o ochronie ludności. Ten ostatni z zastrzeżeniem,  że powinny zwiększyć się nakłady dokonywane z budżetu dla  JST na ten cel. 

Pt., 24 Kw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk