Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pomoc na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego

Pomoc na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego fotolia.pl

Pod obrady kwietniowego Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu został przekazany projekt rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie udzielania pomocy na kulturę i ochronę dziedzictwa kulturowego.

Celem projektu rozporządzenia jest ustanowienie programu pomocowego dla projektów w obszarze kultury realizowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Dotychczas kwestia występowania pomocy publicznej w projektach z sektora kultury, współfinansowanych ze środków europejskich nie była uregulowana. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął decyzję o konieczności przygotowania aktu prawnego, który wypełniłby istniejącą lukę w tym obszarze. Projekt rozporządzenia określa szczegółowe przeznaczenie, warunki i tryb udzielania pomocy na kulturę i ochronę dziedzictwa kulturowego w ramach osi priorytetowej VIII. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury PO IiŚ 2014-2020.

W projekcie rozporządzenia wskazano, że pomoc inwestycyjna, której wartość przekracza 100 mln euro oraz pomoc operacyjna, przekraczająca wartość 50 mln euro nie podlega regulacji niniejszego rozporządzenia. Ponadto w projekcie rozporządzenia wskazano ogólne warunki przyznawania pomocy na projekty kulturalne, uregulowano kwestię kumulacji przewidzianego w nim wsparcia z inną pomocą.

Projekt zawiera katalog beneficjentów pomocy, którymi m.in. będą także jednostki samorządu terytorialnego oraz samorządowe instytucje kultury. Wskazano także typy zadań, na które będzie mogła zostać udzielona pomoc na wspieranie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Będą to projekty dotyczące wykonywania zadań związanych m.in. z:

1) konserwacją, restauracją oraz robotami budowlanymi przy obiektach i na obszarach zabytkowych i zespołach tych obiektów oraz w otoczeniu zabytku;

2) rozbudową, przebudową i remontem niezabytkowej infrastruktury kultury i edukacji artystycznej na cele kulturalne oraz archiwów;

3) zakupem trwałego wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej, w tym edukacji artystycznej oraz realizacji prac konserwatorskich;

4) konserwacją zabytków ruchomych oraz zabytkowych muzealiów, starodruków, księgozbiorów, materiałów bibliotecznych, archiwalnych i zbiorów audiowizualnych (w tym filmowych) oraz ich ochrona i udostępnienie poprzez proces digitalizacji.

Projekt rozporządzenia reguluje także kwestię kwalifikowalności wydatków w ramach pomocy na wspieranie kultury i ochronę dziedzictwa kulturowego oraz wskazuje maksymalne progi pomocy. Kwalifikowane będą jedynie wydatki związane bezpośrednio z realizacją dofinansowanej inwestycji, poniesione od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 30 czerwca 2021 r.

Realizacja przepisów rozporządzenia rozpocznie się z dniem jego wejścia w życie rozporządzenia i zakończy się z dniem 30 czerwca 2021 r.

Pt., 17 Kw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka