Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w przepisach dot. gotowości obronnej państwa – nowe dyżury w centrach zarządzania kryzysowego

Zmiany w przepisach dot. gotowości obronnej państwa – nowe dyżury w centrach zarządzania kryzysowego fotolia.pl

W przygotowaniu jest projekt rozporządzenia w sprawie gotowości obronnej państwa. Nowy akt prawny ma zastąpić aktualnie obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 roku.

W toku prac, projektodawcy analizowali aktualny stan prawny, zapoznawali się z opiniami ekspertów, dyskutowali z uczestnikami szkoleń obronnych, odbywali robocze spotkania z przedstawicielami administracji publicznej. W wyniku tych zabiegów, projektodawcy stwierdzili konieczność wprowadzenia szeregu zmian w obowiązujących rozwiązaniach.

Postanowiono m.in. dokonać zmiany nazewnictwa stanów gotowości obronnej państwa. Zgodnie z projektem, będzie można mówić o trzech stanach gotowości:

  • stan stałej gotowości obronnej państwa,
  • stan podwyższonej gotowości obronnej państwa,
  • stan pełnej gotowości obronnej państwa.

Zdaniem autorów projektu, poprzednie nazwy mogły wprowadzać w błąd, albowiem odnosiły się do sytuacji polityczno- militarnej państwa, nie zaś do stanu przygotowania państwa. Ponadto, nowe nazewnictwo ma być spójne z nazwami stanów gotowości Sił Zbrojnych RP - kluczowego elementu systemu obronnego państwa.

Z punktu widzenia jednostek samorządu terytorialnego, najważniejszą zmianą jest wprowadzenie nowej instytucji - systemu stałych dyżurów. Zgodnie z § 13 projektu, w stanach stałej gotowości obronnej państwa, w celu zapewnienia wykonywania zadań w ramach podwyższania gotowości obronnej państwa, tworzony będzie system stałych dyżurów. System ma funkcjonować w oparciu o centra zarządzania kryzysowego, a w braku takiego centrum – w oparciu o komórki i jednostki organizacyjne jednostki samorządu terytorialnego.

Do zadań wykonywanych w ramach stałego dyżuru będą należały:

1) uruchamianie procedur związanych z podwyższaniem gotowości obronnej państwa;

2) przekazywanie decyzji właściwych organów o uruchomieniu zadań wykonywanych w ramach podwyższania gotowości obronnej państwa;

3) przekazywanie właściwym organom meldunków i informacji o stanie wykonania zadań w ramach podwyższania gotowości obronnej państwa oraz o siłach i środkach uruchamianych do ich wykonania;

4) współpracę ze stałymi dyżurami, tworzonymi przez organy odpowiedzialne za ich tworzenie.

Zaznaczyć należy, że celem zminimalizowania kosztów, większość nowych regulacji ma zostać wprowadzona w oparciu o funkcjonujące już rozwiązania organizacyjne.

Projekt ww. rozporządzenia został przekazany Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego do rozpatrzenia. O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco.

Czw., 16 Kw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka