Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Regionalna Strategia Innowacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Regionalna Strategia Innowacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego fotolia.pl

Do analizy w ramach KWRiST trafił projekt Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Dokument będzie opiniowany na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska 9 kwietnia br.

Strategia dokonuje oceny problemów, które to przyczyniają się do braku innowacyjności. Najważniejsze z nich to brak współpracy sektora edukacji z sektorem przemysłowym, brak wykwalifikowanej kadry pracowniczej, emigracja zdolnej młodzieży, niskie dotacje na działalność badawczo-rozwojową, zbyt słabe powiązania nauki z gospodarką oraz niska inwestycyjność przedsiębiorców. Po przeprowadzaniu gruntownych analiz przedstawiono potencjały rozwojowe województwa, które to w dobie nowej perspektywy finansowej UE powinny być rozwijane. Według autorów opracowania są nimi: bezpieczna żywność, medycyna i turystyka zdrowotna, motoryzacja, narzędzia i wyroby z tworzyw sztucznych, przetwarzanie informacji, transport i logistyka.

Głównym celem regionalnej strategii jest wzmocnienie konkurencyjności województwa poprzez realizację celów strategicznych i operacyjnych dotyczących: rozwoju innowacyjnej edukacji poprzez tworzenie centrów nauki, kształtowanie postaw przedsiębiorczych, wprowadzenie nowych profili kształcenia i unowocześnienie aparatury i wyposażenia szkół.

Kolejnym celem operacyjnym jest rozwój kształcenia kadr dla innowacyjnej gospodarki poprzez zwiększenie liczby absolwentów kierunków technicznych i ścisłych, wdrożenie praktyk i staży.

Elementem rozwoju innowacyjności ma być silniejsza budowa sieci powiązań przedsiębiorstw, budowa mikro i małych firm poprzez silniejsze dofinansowania tego typu działalności. Wspomaganiem w realizacji tego celu ma być kształtowanie usług doradczych i integracja usług otoczenia biznesu, rozwój parków technologicznych oraz rozbudowa regionalnych instrumentów finansowych.
Integralną częścią strategii jest koperta cyfrowa, czyli rozwój w obszarze rozbudowy sieci Internet. Ma ona na celu stymulowanie rozwoju społeczeństwa informatycznego, wspieranie inicjatyw informatycznych, budowę i eksploatację infrastruktury oraz świadczenie usług. Celem powstania jest ukształtowanie gospodarki bazującej na powszechnym i super szybkim dostępie do sieci.

Do lepszego zagwarantowania realizacji celów stworzone zostały:  Fundusz powiązań kooperacyjnych, umożliwiający zainteresowanym podmiotom uzyskanie dotacji na utworzenie i rozwój powiązań kooperacyjnych, w tym klastrów, Fundusz Badań i Wdrożeń i Vouchery Badawcze na wzmocnienie konkurencyjności przedsiębiorstw, które były współfinansowane ze środków UE.
Wszystkie te elementy mają pozwolić na osiągnięcie zwiększenia PKB województwa, wzrost konkurencyjności, ekspansję gospodarczą, wzrost dochodów gospodarstw domowych, wzrost jakości edukacji oraz rozwój nauki.
Głównymi źródłami finansowania będą fundusze pomocowe, środki prywatne i budżet województwa.

Podsumowując jest to kolejny program regionalny silnie bazujący na nowych technologiach, z jednej strony należy popierać to rozwiązanie,  z drugiej jednak warto się zastanowić nad konsekwencjami. Jeżeli każde województwo stawiało będzie na takie rozwiązanie to dla potencjalnych przedsiębiorców nie będzie to żadną zachętą do inwestycji, a  swoją ewentualną lokatę kapitału będą opierać na innych czynnikach niż innowacyjność. Warto przyglądając się strukturze źródeł finansowania zastanowić się również nad ekonomicznymi realiami realizacji celów. W 30 procentach cele będą finansowane ze źródeł prywatnych. Oznacza to,  że przedsiębiorcy muszą być zachęceni  do wspomnianych inwestycji. 

Czw., 2 Kw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk