Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zdrowie publiczne doczeka się własnej ustawy?

Zdrowie publiczne doczeka się własnej ustawy? fotolia.pl

Do zaopiniowania do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego trafił projekt ustawy o zdrowiu publicznym.

Projekt nie wprowadza definicji zdrowia publicznego, wskazując jedynie katalog zadań, które w związku ze zdrowiem publicznym powinny być realizowane. Projektodawcy wskazali m.in.; monitorowanie i ocenę stanu zdrowia, jego zagrożeń oraz jakości życia związanej ze zdrowiem społeczeństwa, edukację zdrowotną, analizę adekwatności i efektywności udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej.

W projekcie przewidziano powołanie Pełnomocnika Rządu do Spraw Zdrowia Publicznego oraz Rady do Spraw Zdrowia Publicznego. W celu realizacji polityki zdrowia publicznego Rada Ministrów ma przyjmować Narodowy Program Zdrowia jako dokument strategiczny. Projekt przewiduje również powołanie Komitetu Sterującego dla tego programu.

Zadania z zakresu zdrowia publicznego mają być finansowane ze środków właściwych organów i jednostek (w tym jednostek samorządu terytorialnego) oraz z Funduszu Zdrowia Publicznego.

W projekcie przewidziano ponadto wprowadzenie zmian w szeregu innych ustaw w tym w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii czy ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Czw., 2 Kw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel