Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wykorzystanie komunalnych osadów ściekowych wyłącznie w zgodzie z dobrą praktyką rolniczą

Wejście w życie nowej ustawy o odpadach pociąga za sobą konieczność ponownego wydania aktów wykonawczych regulujących poszczególne zagadnienia związane w szczególności z wykorzystywaniem odpadów. Dotyczy to również rozporządzenia określającego warunki, które muszą być spełnione przy stosowaniu komunalnych osadów ściekowych, w tym dawki tych osadów, które można stosować na gruntach, a także zakres, częstotliwość i metody referencyjne badań komunalnych osadów ściekowych i gruntów, na których te osady mają być stosowane.

Projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie komunalnych osadów ściekowych powiela w znacznym stopniu dotychczasowe regulacje zawarte w rozporządzeniu o tym samym tytule z dnia 13 lipca 2010 roku. Najistotniejsze zmiany dotyczą:

·         jednoznacznego wskazania, że stosowania komunalnych osadów ściekowych nie może powodować szkody w środowisku w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 roku o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie;

·         uszczegółowienia wymagań w zakresie stosowania zasady dobrej praktyki rolniczej w dostosowaniu dawki komunalnych osadów ściekowych pod względem zawartości azotu i fosforu do potrzeb pokarmowych roślin;

·         określenia maksymalnego czasu, jaki może upłynąć pomiędzy przywozem osadów na nieruchomość gruntową, a wprowadzeniem ich do gruntu.

Projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie komunalnych osadów ściekowych będzie rozpatrywany przez Zespół ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska.

Śr., 13 Sp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski