Najistotniejsze tematy posiedzenia Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej w dniu 24 lipca znalazły się w sprawach różnych.
Kluczowym tematem miało być – zgodnie z treścią porządku obrad – przedstawienie informacji odnośnie stanowiska rządu do poselskiego projektu nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej. Punkt ten był o tyle nieaktualny, że prace parlamentarne nad tym projektem – powstałym zresztą w gabinetach ministerstwa - praktycznie się skończyły. Przeprowadzono jednak debatę, w ramach której strona samorządowa zarzuciła w szczególności:
· przyjęcie sposobu procedowania nad ustawą pozwalającego na pominięcie opinii korporacji samorządowych;
· bezzasadną ingerencję w samodzielność realizacji zadań i ustalanie nieracjonalnych standardów usług publicznych;
· złamanie umowy zgodnie z którą po trzech latach funkcjonowania ustawy miał powstać docelowy system finansowania.
Niestety przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej nie byli szczególnie skłonni do wsłuchiwania się w głos samorządu. Tytułem przykładu – wyjaśnienie ostatniego zarzutu zostało oparte na argumencie, iż warunek dotyczący czasu nie jest jeszcze spełniony, gdyż na razie nie jest jeszcze nawet przyjęte sprawozdanie za drugi rok funkcjonowania ustawy, a tym samym nie wiadomo co wymaga zmiany. Nie jest tylko jasne dlaczego ten argument nie przesądził o odłożeniu całej nowelizacji, a jedynie posłużył do wybiórczego ustalenia jej zakresu.
Równie przygnębiające było wysłuchiwanie powodów dla których nie udało się rozwiązać problemów związanych z wydawaniem kart zgonu (w tym zakresie nie jest jasne źródło sfinansowania tego zdania). Otóż zmiana ta wymaga zmiany ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, a w świetle obecnie procedowanych w Sejmie projektów jest to materia bardzo wrażliwa – związana chociażby ze zmianami w mentalności. W konsekwencji resort zdrowia przezywa dylematy co do zakresu opracowywanego projektu.
Trzeci istotny temat – kwestia wydawania kart parkingowych osobom niepełnosprawnym musiała ograniczyć się do wysłuchania informacji ze strony Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i apelu o właściwy poziom finansowania zadań.
Spośród projektów aktów normatywnych przewidzianych do dyskusji najżywszą dyskusję wzbudził projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Liczne zastrzeżenia strony samorządowej zostały przez przedstawiciela Ministerstwa Sprawiedliwości skwitowane stwierdzeniem, że on sam dostrzega mankamenty zaproponowanego rozwiązania, ale Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego nie znalazła lepszego rozwiązania, a zmiany trzeba wprowadzić ze względu na… niefortunne zapisy Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. W tej sytuacji zaakcentowano konieczność rozważenia trybu umieszczania w pieczy zastępczej osób skierowanych do Polski z zagranicy. Projekt jeszcze powróci do Komisji Wspólnej.
Dyskusja nad projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców okazała się bezprzedmiotowa, gdyż Minister wydał rozporządzenie nie czekając na ostateczne rozstrzygnięcie Komisji Wspólnej.
Pozostałe projekty zostały zaopiniowane pozytywnie. Były to:
1) projekt Programu Specjalnej Strefy Demograficznej w województwie opolskim do 2020 r.;
2) projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie oznaczenia systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz wymagań w zakresie umundurowania członków zespołów ratownictwa medycznego;
3) projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw – z zastrzeżeniem, że niektóre kwestie będą jeszcze przedmiotem dalszych analiz;
4) projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie nadania statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej Miastu Miłomłyn i sołectwom Bagieńsko-Zatoka, Bynowo, Kamieńczyk, Malinnik, Tarda, Wielimowo, Winiec i Wólka Majdańska położonym na obszarze gminy Miłomłyn.